Romantika

Romantika a zoznamka sa k sebe príliš nehodia. Dôvod je prostý – zoznamka je nástrojom na zoznámenie, nie na nejakú romantiku. Podať si inzerát nie je romantické. Je to racionálne a mnoho ľudí si myslí, že romantika a racio sa k sebe nehodia.

Ale nemusí to byť celkom tak. Romantika a racio sú dve rôzne veci, jedna nevylučuje druhú. Môžem si celkom neromanticky podať inzerát, racionálne si vybrať partnerku a potom sa môže objaviť aj romantika. Bude to oveľa lepší postup, ako podať si romantický inzerát a nedokázať si nikoho vybrať, lebo všetci by chceli len sex.

Skúsme sa pozrieť na romantiku z rôznych uhlov pohľadu.

Romantika z pohľadu muža

Česť výnimkám, ale mnoho mužom romantika hovorí menej, ako ženám. Možno je "problém" v zapojení mozgov muža a ženy. U muža je romantika neraz len prostriedkom, ako oblomiť chladnú dámu, ktorá nie a nie sa dať rozmraziť. Čím racionálnejší je muž, tým menej ho asi romantika zaujíma a nadchýna. Načo by nosil svojej drahej rezané ruže? Veď pichajú – a medzi nami: čo to už je za romantika darovať jej mŕtvolu rastliny? Mŕtvolu škrečka by nechcela? Alebo škrečka s odrezanými nožičkami a chvostom. Nepichá, len krváca. Tiež by pár dní vydržal, kým by začal zapáchať. Podobné úvahy je nejeden muž schopný vygenerovať, ak dostane tému "romantika", ako domácu úlohu.

Romantika z pohľadu ženy

Ženy fungujú asi predsa len inak. Aj tie najracionálnejšie dokážu veľmi oceniť to, čo by sa dalo ako romantika pomenovať. Nemusí to byť práve zariadenie, ktoré po príchode do spálne ženu zasype lupienkami ruží, večera pri sviečkach, každovečerné pozvanie manželky na ples. Romantika môže znamenať aj drobnosť. Kvetina môže byť aj malá a nemusí byť práve odtrhnutá – môže byť živá, v kvetináči. (Škrečok v klietke, ak dáma miluje hlodavce, môže tiež potešiť.)

Zdá sa, že teda väčšina žien ocení, ak sa tu a tam romantika objaví. Niektoré dámy to možno trocha preháňajú, ak si do podmienok inzerátu na zoznamke pridajú požiadavku na romantiku. Muž možno zakceptuje, že romantika je nutnosť. Ale dlho mu to nevydrží… Romantika mnohých mužov jednoducho dlho nebaví.

Romantika a vzťah

Dá sa teda odporúčať, aby drobná romantika vo vzťahu nepredstavovala požiadavku. Tu a tam áno. Ale nedá sa romanticky blbnúť stále. Koho máta romantika príliš silno, možno je nezrelý a vo vzťahu s ním môžu byť problémy. Nezrelý človek neuzná, že romantika je dlhodobo vo vzťahu nereálna. Neuzná to a bude sklamaný, pretože žiadna romantika už po krátkej známosti sa nekoná.

Preto inzeráty, v ktorých sa ľudia dožadujú romantiky považujte za varovne zdvihnutý prst. Môže sa za nimi skrývať nezrelá osobnosť, alebo naopak chladné a účelové vypočítavé jednanie človeka, ktorý na romantiku jednoducho loví naivky. (Naivnosť a nezrelosť sú si veľmi blízke.) Nezamietajte však romantiku úplne. Inzerát, kde je požiadavkou romantika môže byť len podaný neskúsenou bytosťou, ktorá proste píše to, čo si myslí, že by sa malo písať – že hľadá niečo ako romantika, trvalý vzťah, vzájomné súznenie, nekonečnú lásku, každodenné darčeky a podobné somariny.

Realita a romantika

V realite trvalého vzťahu sa romantika prejavuje len občas a len v drobnostiach. Raz za čas nejaký nečakaný darček, alebo príjemný výlet s dobrým rozhovorom sa vydaria len občas. Možno to tak nefunguje v sladkých románoch, ale v živote áno. Pre vzťah je racionalita u oboch partnerov výhodou. Áno, romantiky v takom vzťahu bude možno pomenej, ale zato môže byť veľmi pokojným miestom dvoch ľudí, ktorí sa spolu cítia dobre a v bezpečí. A nie je práve toto tá skutočná romantika? Pokojný život po boku človeka, s ktorým sa dobre cítim?

Viem, tí, čo romantiku uznávajú s týmto textom súhlasiť nebudú. Ta nech!

Komentáre k článku: Romantika

 1. stevo 14. decembra 2008

  clanok je fajn

 2. grishnak 12. júna 2009

  Skončil som na poslednej téme tohoto webu…
  Žial mám veľmi silný dojem, že k takýmto triezvym pohľadom na realitu vzťahov sa zaoberá ozaj len málo ľudí. Zoznamky sú plné žien posadnutých vidinou supervážnych vzťahov.

 3. plamienka 13. júna 2009

  ja som síce žena, ale z prílišnej romantiky by ma čoskoro asi rozbolelo brucho:).. nevravím že nie, ale iba tak primerane:).raz za 14 dní:). každodenné vyznania lásky a darčeky by ma zrejme totálne znervóznili.(čo sa už aj stalo). napodiv mám s tým problém.. niekedy si pripadám divne, asi nie som dostatočne romanticky vyvinutá.
  supervážny vzťah – a kto môže vedieť, čo z toho bude? nikto. nie som zástanca sexu na jednu noc, ale keby so mnou niekto rozoberal svadbu na prvom rande, tak utekám kade ľahšie. preto pánov úplne chápeme – teda Murka a ja.

 4. abstractor 17. júna 2009

  Od úvodnej témy som sa postupne dostal až na koniec, tak si vravím, prečo nenapísať pocity po prečítaní webu. S autorom súhlasím, nemám žiadne výhrady. Podľa mňa rozumný človek. Síce som pôvodne očakával, že tu nájdem priamo zoznamku, iste sú užitočné aj takéto rady.

  A keď som už spomenul, čo som očakával, využijem tento príspevok aj inak. Ak sa náhodou až sem dostalo nejaké pekné dievča, vekom v intervale 17-23, so záujmom o 20 ročného neskúseného chalana, hľadajúceho priateľku alebo sexuálnu partnerku, viac by sa o ňom mohlo dozvedieť na nemenovanom portáli začínajúcom na a… Nick je totožný s týmto.

  Prajem pekný deň a ďakujem za túto stránku ;)

 5. Nika 28. júna 2009

  Hm ja verím tomu že romantika v dlhodobom vzťahu nieje na každodennom poriadku, ale to neznamená že by sa mala časom vytratiť zo vzťahu, chápem aj rozličné vnímanie romantiky medzi mužmi a ženami ale práve preto by si mali veci vydiskutovať a všímať si jeden druhého, ak napríklad muž vidí že žene sa zdá romantická plavba loďkou alebo niečo podobné tak prečo by to pre ňu neurobil? Ide o to urobiť jeden druhému radosť, niekedy je to len o drobnostiach. Môj bývalý vzťah stroskotal na tom že môj priateľ tieto veci nepovažoval za dôležité a pri slove romantika sa tváril že o čom hovorím, potom nechápal prečo som sa s ním rozišla (nebolo to samozrejme len o tom, len mnoho mužov nechápe že vo vzťahu treba o ženu stále “bojovať” a nie sa tváriť že už je moja a že sa už netreba snažiť). Niekedy mám poci že je to len chlapský egoizmus, načo sa snažiť veď keď chce tak ostane so mnou. Ak sa mýlim tak ma opravte ale takú mám skúsenosť. Pekný deň všetkým :)

 6. Miro Veselý 28. júna 2009

  Nika keby som mal o svoju partnerku “bojovať” v priebehu pár hodín sa s ňou radšej rozídem. buď chce mňa, alebo iného. Ak som vo vzťahu pár rokov, sme rovnocenná dvojica, cítime sa spolu fajn, sme spolu radi. Partnerka chce mňa, nie môjho alebo jej kolegu. Ak by chcela niekohgo iného, určite by ma to nepotešilo. Naznačil by som, že sa mi to nepáči. Ale nebojoval by som. Ak sa žena rozhodla, boj je dosť zbytočný. Ak ma nechce, márne budem blbnúť. Je dosť iných žien a mužov, pár nemá dôvod byť spolu ak nemá dôvod byť spolu. boj? ten prenechajme vojakom. tu hovoríme o vzťahoch, či, prepytujem, o láske

 7. MM43 21. júla 2009

  Miro, buď si Niku nepochopil , alebo si ju nechcel pochopiť , tak ako Dolfiho. Ak ťa partner chce ,musí mať na to dôvod. Iste ,najprv sa jeden druhému musíme páčiť . Ale ako čas plynie , musí sa nám páčiť aj správanie partnera. Iba že by s tebou partner bol len z vypočítavosti ,potom mu naozaj nezáleží na tom ako sa správaš, hlavne že z toho niečo má a ste rovnocenný partneri . Teda prídeš domov z práce, naješ sa , umyješ,pozrieš telku , pretiahneš partnera a spíš. A partner s tebou chce byť , lebo keď nie tak nebojuješ. To je relistické bez romatiky.Tak to u Vás funguje? Verím , že nie .Ak si chceš partnera udržať , musíš robiť aj niečo pre neho. Hoci maličkosti. Navarím , lebo partner príde domov unavený, kúpim koláč ktorý má partner rád, zoberiem ho do lesa na huby ,lebo partner si tam oddýchne, prinesiem mu čaj keď je chorý. To sa ti nezdá dosť romantické. To je láska a romantika k tomu patrí .To sú tie veci , ktoré má na mysli Nika. Ak nie si romantický , potom nemiluješ a si vo vzťahu len tak , aby si nebol sám .
  To je ten dôvod byť spolu .To je ten boj , ktorý má na mysli Nika. Ak to nerobíš , svojho partnera si nevšímaš , veď zatiaľ chce byť stebou a keď nie , nech ide včerty , ty nebojuješ .Ver mi , že o svojho partnera časom prídeš .Potom partner nebude chcieť teba , ale ozaj tvojho kolegu. A ja sa mu vôbec nebudem čudovať.

 8. anamat 19. septembra 2009

  myslim ze pravda je niekde uprostred medzi MM43 a Mirom, je to o tom ze pre nieco sme sa na zaciatku pre toho partnera rozhodli, ci sa to vola romantika alebo inak je fuk, mam na mysli drobnosti, ktore patria do nasho kazdodenneho zivota, a myslim, ze aj Miro ich pre svoju partnerku robi, len o tom moc kvetnato nerozhlasuje. Som zena, a neviem ci prilis romanticka, pravda je ze ked mam urcitu naladu, tak precitam aj tri romanticke knihy za tyzden, ale nikdy velke gesta a hlavne romanticke gesta nevyzadujem v realnom zivote. Ale ak sa stane ze partner opakovane pride neskoro na rande, alebo opakovane zabuda na moje oblubene alebo neoblubene veci, to tiez nie je v poriadku. Pretoze vztah predpoklada ze mame jednoznacny zaujem o tohto partnera, a nie ineho, ale to tiez neznamena, ze nas netesi, ked nas obcas niecim novym neprebadanym v tom dobrom zmysle slova partner nema prekvapit. A to povazujem za tu pravu, mozno romantiku vo vztahu. Ked mame obcas na tvari usmev, ked myslime na svojho partnera, bez toho, aby o tom vedel, proste sme s nim stastni, a to je podstatne na vztahu. Na to sa da stavat, lebo pridu aj tazke chvile. ktore s nami partner ma ustat, a na to potrebujeme prave nitky, ktore nas spolu spletu, ak to ma byt kvet, alebo pozvanie na film, ktory sa paci partnerovi, tak ja vravim Ano tomu vsetkemu. To povazujem za tzv. romantiku

 9. aleno 19. marca 2010

  Miro, aj prilisny realizmus je na skodu. Moze sa ti to nevyplatit, ked zabudnes na trochu romantiky pre partnerku. Ani tebe by sa nepacilo, keby si nevedel, ze ta ocenuje a vazi si ta.

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: