Prvé rande – aké témy voliť?

Už ste to tiež zažili?

A potom nastalo ticho. Nenapadla ma žiadna zaujímavá téma, ktorou by som prispel. Aj ona mlčala a dívala sa na mňa. Sekundy sa vliekli a ticho priam hustlo. Nevedel som čo povedať. Prvé rande a ja nie som schopný vydať zo seba hlások. Ako v zlom sne. Inokedy ma rôzne témy napadajú ako najaté. Ale na prvom rande nie. Tréma je neznesiteľná, som už veľmi dlho ticho. To je teda blamáž! A práve na prvom rande…

Stáva sa to.

Prvé rande je ako verejné vystúpenie

Na rande chce človek pôsobiť čo najlepším dojmom. Je to prirodzené. Robia to aj zvieratá. Čechrajú si perie, hrkútajú, predvádzajú sa.

Ak človeku veľmi záleží na tom, aby "výsledok" bol čo najlepší, často dostane trému. Ľudia sú rôzni.

 • Niekoho prvé rande stimuluje k super výkonu. Témy sa z neho doslova valia a všetko funguje ideálne. Na niekoho tlak, či stres (prvé rande môže byť ťažký stres) pôsobí motivačne. Vybičuje ho k vyššiemu výkonu.
 • No iní ľudia majú trému. Prvé rande je rovnako stresujúce, ako keby človek mal vystúpiť v televízii. Strach, že je pozorovaný je na prvom rande rovnaký. Očakávania sú nejasné. Prvé rande teda môže dopadnúť "trápne". Len preto, že jeden, alebo obaja účastníci :-) prvého rande mali takú trému, až boli celkom stuhnutí.

Čo proti tomu? Čo proti tréme? Odpoveď sa vám nebude páčiť.

Prvé rande sa dá reprízovať

Opakovanie matka múdrosti. Jeden z účinných spôsobov boja proti tréme na prvom rande. Iste – rande nemôže byť prvým rande dvakrát. Ale ak sa prvé rande nevydarí, nájdete si niekoho iného. Ak je to zoznamka, cez ktorú si vyberáte, využite to. Vezmite na rande čo najviac ľudí. (Teda po jednom :-))

Pokojne sa stretnite aj so ženou (mužom) ktorá je staršia, mladšia, tučnejšia, chudšia, múdrejšia, alebo hlúpejšia, než ste chceli. Proste ju pozvite na rande. Stretnite sa. Tak si najlepšie dodáte odvahu. Zistíte, že tréma je na prvom rande celkom prirodzená. Na prvom rande ju majú obaja. Naučíte sa, zvyknete si.

Rande sa nevydarilo. Čo teraz?

Nevyšlo to na prvý raz? Nesmiete sa stiahnuť do samoty na pol roka. Ak to spravíte a na rande pozvete až ďalšiu babu, ktorá sa vám veľmi páči, budete mať zas takú trému, že všetko skazíte. Pozvite na rande viac báb. Nemusíte predsa s nimi práve vstúpiť do manželstva. Ponúknite príjemný večer, poseďte, podebatujte. Je to spoľahlivý liek proti tréme.

Pozrite si televíznych moderátorov. Mnohí dokážu pred kamerou zo seba sypať vtipy a byť príjemným spoločníkom. Aj oni všetci mali pred prvými vystúpeniami trému, ktorá ich možno skoro až paralyzovala. Podobnú trému máte aj pred rande na ktorom vám veľmi záleží. Čim viac skúseností s debatou na rande budete mať, tým príjemnejším spoločníkom budete. Moderátor každým vystúpením získava viac sebaistoty, suverenity. To môžete dosiahnuť. Je to otázka cviku. Rozprávajte sa s babami a získate cvik, ako byť pozorným a príjemným spoločníkom. Nielen na rande.

Priznajte farbu už na prvom rande

Jeden z najúčinnejších spôsobov, ako rozpustiť trému je – priznať ju. Viem, človek chce na rande pôsobiť, ako hlavný suverén planéty a blízkych vesmírov. To má vari priznať, že je neskúsený? Že ešte nemal babu ani na rande (nie to v posteli)?

Áno. Priznajte, že ste prišli na prvé rande s veľkou trémou, lebo vám veľmi záleží na jeho výsledku, pretože sa vám baba páči. Veď je to milé, to jej predsa bude imponovať.

Hovorte o svojej tréme. Prvé rande je o spoznávaní, o pocitoch. Netreba "témy". Prvé rande nemusí dopadnúť ideálne. Možno dopadne zle a potom to bude zároveň aj posledné rande. Čo už. Tak si nájdete niekoho iného.

Aké témy na prvé rande?

Nič vás nenapadá? Tak povedzte, že máte trému. A šup – prvá téma je na svete. Tréma je dobrá téma na prvé rande. 

Veľmi často (skoro vždy) totiž majú trému obidvaja. Obaja prídu na prvé rande doslova rozpačití. Nevedia, ako začať, čo je vhodné povedať. A boja sa priznať, že nevedia, "čo sa hovorieva na prvom rande". Nevedia, aké témy na prvé rande si majú zvoliť. Ak v takej situácii začnete čestne, môže to ísť celkom ako po masle. Predstavte si to:

On: Tak ahoj.

Ona: Ahoj.

On: Vieš, možno sa mi vysmeješ, ale ja mám teraz hrozitánsku trému. Ešte nikdy som nebol na prvom rande tak strémovaný.

Ona: Fakt?

On: Fakt. Bojím sa, že ma odoženieš. Páčiš sa mi, ale asi si trocha neverím, neviem si nájsť babu.

Ona: Ja som tiež trocha váhala, či mám prísť. Ale prečo by som ťa odháňala?

On: Som rád, že si prišla… Ale aj ja som rozmýšľal o tom, aké témy sa hodí preberať na prvom rande…

Na tento druh otvorenosti normálna baba bude reagovať pozitívne. Vidí, že pred ňou sedí človek, ktorý si síce možno trocha neverí, no je celkom otvorený. Nehrá sa na niečo, čím nie je. S tým sa dá pracovať. Aj ona môže priznať, že je trocha zneistená. A už tu máte prvú tému a hlavne tému, v ktorej si – zdá sa – rozumiete.

Môžete vytvoriť "koalíciu" – my dvaja strémovaní vybabreme s fenoménom "prvé rande". Budeme strémovaní spolu. A zrazu si hrkútate o tom, ako ste mali trému, keď vás v meste oslovil novinár s mikrofónom a ona ako sa nevedela dobrať slova keď stála pred celou triedou. Ani neviete ako a príjemný rozhovor vám dá zabudnúť na to, čo je tréma.

Prečo? Lebo ste "pustili farbu". Zistíte, že ste obidvaja "rovnakí". Ak ste "rovnakí" (=obaja máte trému) tak sa začnete spoločne cítiť v bezpečí. A človek v bezpečí trému nemá.

Prvé rande sa tak môže vďaka úprimnosti stať príjemným stretnutím, plným vzájomného porozumenia a opory. Zrazu nepotrebujete témy. Stačí povedať nahlas o svojich pravdivých pocitoch. Prvé rande končí pocitom vzájomného uznania. Máte vyhrané. Obaja!

Tip na témy na prvé rande

Ešte ma napadá jedna dôležitá vec k veci. Nielen prvé rande, ale každé rande môže prebehnúť aj mlčky. Ticho nie je prekážkou. Ak sa dvaja spolu cítia dobre, nemusia hovoriť. Môžu spolu proste byť. Keď niekto niečo bude chcieť povedať neskôr, môže. Nemusíte za každú cenu hovoriť. Dívajte sa jej do očí, alebo sa držte za ruky. Aj to je komunikácia. Nadávajú jej, že neverbálna.

Komentáre k článku: Prvé rande – aké témy voliť?

 1. ramoon 22. decembra 2008

  je to v pohode rada ale ja mam pred babou trocha väcsiu treemu takze ja nevem ako to dopadne…sa mi paci jedno dievca..len vaham ci ju mam volakde pozvat lebo sa pozname tak zriedkavo …

 2. Miro Veselý 23. decembra 2008

  Najlepšie je ísť do situácie. Odmietnutie je síce nepríjemné, ale nastolí sa tak pravdivá situácia. A nemusí nastať odmietnutie. Ak jej povieš že ti je sympatická a rád by si s ňou niekedy posedel na káve, malo by to vcelku ísť. Tým “niekedy” jej dáš možnosť získať čas na rozmyslenie a nebolestné odmietnutie.

 3. nikuska 21. mája 2009

  mno viete ja som bola na prvom rande pred par dnami a s chalanom som sa trochu nudila a boli sme aj niekedy dost ticho naozaj som nevedela co mu mam ppovedat a potom mi prestal pisat sms neopisaval a na keci mi pisal len ze OK a takee a ked sa s nim cem zvovu stretnut tak on sa len vyhovori tak by som cela vedet ci to ma daku sancu hm??????

 4. Miro Veselý 21. mája 2009

  nikuska to vyzerá, že nemáš šancu. nepíš mu. skús niekoho iného, kto bude pozorný a vďačný, že si mu napísala.

 5. nikuska 24. mája 2009

  dakujem velmi piekne.. mno ja uz mu nepisem som sa na neho vykaslala naozaj to nemalo ziadnu cenu

 6. emmqa 26. mája 2009

  ja chodim s jednym chalanom, ale ete si spolu len piseme a on ma skutocne miluje, ale bojim sa s nim stretnut , ze by si myslel aka som skareda alebo co……

 7. Miro Veselý 27. mája 2009

  emmqa nuž teda ja sa obávam, že s tou jeho láskou to nebude také žeravé, ak ťa ešte nevidel :-)

  akože keby som chcel uloviť babu, jedna z najprimitívnejších stratégií je simulovať lásku, sľúbiť vernosť až za hrob a nechať ju tárať. nuž a po pretiahnutí sa ukáže, ako sa veci majú.

  ak si preňho škaredá, hľadaj iného, komu sa budeš páčiť. nestrácaj čas. človek nie je pekný, alebo škaredý, len my ho tak označujeme.

 8. Adam 1. júna 2009

  no zaujmave rady tu su hehe prečo som to nenašiel skorej :) … ja len že mne sa skorej stava tak že mám problém na to rande vobec pozvať :( …. rozpravať neje problem len keď sa komunikácia dostane do takeho bodu (či už cez net abo osobne ) že by už aj sa dalo pozvať ju ale prave vtedy skončim. zdupkam … skratka spanikarim a len sa rozlučim a konec …

 9. inge 3. júna 2009

  ahoj milujem jedného chalana a neviem mu to povedať do očí pretože sa bojím ako zareaguje som príliš plachá cez víkend ideme von a tam mu to chcem povedať ale neviem ako poraďte mi prosím….

 10. Miro Veselý 3. júna 2009

  inge neviem či mu treba vešať na nos nejaké milostné reči. oceň ho. povedz mu čo konkrétne sa ti na ňom páči. navrhni ďalšie stretnutia. nech má čas zistiť, či mu sedíš aj ty. možno o tebe neuvažoval a ak mu rovno povieš že ho miluješ, môže sa naplašiť a zareaguje nejako nevhodne…

  v seriáli Frasier zaznela pekná myšlienka: ako sa má žena zbaviť nádejného muža? povedať mu “milujem ťa a chcem tvoje dieťa”.

 11. Marián 4. júna 2009

  fuu a ja sa zas bojim ze sa zalubim a ona ma odmietne… Je velmi pekna,temperamentna ,zhovorciva a tak spravne šalena. Proste vsetko sa mi na nej paci…. aj si s ňou vela pisem ,pozname sa len z videnia a bojim sa ze to pokaslem….. ale presto vsetko to rande vyskusam. Lebo bud budem na nu stále okunat a ziarlit a mat ju nebudem, alebo ju nebudem mat a budem s tým vysporiadaný ,alebo sa tzv. zadarí ..heh….nie???

 12. Aja 6. júna 2009

  No ja som si začala písať s jedným chalanom on po dvoch dňoch sa so mnou chce stretnuť no ja sa na to nesitim mna nepritahuje vypisuje mi a nechcem byt taka kruta moc na neho. A zasa moj spoluziak ktoreho mam fakt rada sme naj kamosi sem tam nadhodi ze sa mu pacim. mne sa paci tiez len nejako sa nevieme dat dokopy ja sa mu hanbim nieco povedat a aj on neivem co mam robit:( help

 13. ja 7. júna 2009

  napiste pls nejake temi ako by sa hodili na 1rande…

 14. Martin 21. júna 2009

  Ja by som len chcel poznamenat, ze na prvom rande urcite nikdy nehovorte, ze sa vam baba paci a ze ste si neisty a hlavne sa neospravedlnujte !!! Tym presuvate moc na babu, ale ste to vy kto musi byt panom situacie. Nehovorim, ze o treme nemate hovorit, len ten dialog by som naformuloval v zmysle vtipu, napr: “Vies ja mam taku tremu, ze by som najradsej z tadialto usiel, ale tvoja krasa ma nepusti.. ” Dalej uz na tomto rande o krase a treme nehovorte. Baba sa zasmeje a vy stratite aj tu tremu.. :))

 15. Martin 21. júna 2009

  Ahoj Aja,
  no ak sa mu pacis a doteraz nic neurobil, tak to bud nemysli s tebou vazne, alebo tam chyba iskierka. Pouzi nejake zenske triky, poflirtuj s niekym s jeho okolia a podobne. Ak ani to nezaberie, najdi si iny objekt. Tento ostane iba v slovnej rovine.

 16. Soloist 23. júna 2009

  ja mam taky problem ze som sa zoznamil z jednou babou na keci zo susednej dediny uz sme sa aj stretli no museli ma kamosi pol hodinu presviedcat aby som za nou isel lebo som mal teremu a bola tam este aj s kamaratkamy myslite ze by bolo lepsie stretnut sa osamote ??lebo viac vraveli jej kamarati a moji

 17. Martin 24. júna 2009

  Urcite , treba sa stretnut osamote, aby vas nikto nerusil a aby ste sa mohli blizsie spoznat. M.

 18. Soloist 24. júna 2009

  ok diki :D

 19. Miro Veselý 24. júna 2009

  Soloist v týchto veciach odporúčam ísť do situácie, čiže povedať jej pravdu. Že máš trému a že by si sa s ňou rád stretol. A nech rozhodne ona. Ak má záujem, prisnaním trémy si pridáš na hodnote. Je to ľudské. Ak záujem nemá je jedno čo spravíš.

 20. Soloist 29. júna 2009

  myslim ze mas pravdu ja to teda skusim :)

 21. afk 1. júla 2009

  Soloist- držím palce :)
  Ja mám dnes tiež také svoje prvé “vážne” rande, zatiaľ nie som ani tak nervózny, lebo čo som už na nete poprečítaval rôzne blogy, fóra a podobné veci, tak mi to ako keby pridalo na sebavedomí, že to nie je až také strašné, ako niektorí ľudia prvé rande opisujú. Jediné, čoho sa bojím, je ten okamih pravdy, keď sa s tou babou stretnem (upozorňujem, že viem, ako vyzerá a vzájomná náklonnosť je na oboch stranách:), tak nebudem vedieť, čo povedať, v škole improvizujem pomerne dobre, uvidíme, ako tomu bude na prvom rande :)

 22. Miro Veselý 1. júla 2009

  Nevieš čo povedať? Tu je tip: polož otázku a potom počúvaj.

 23. afk 1. júla 2009

  Dík za radu, možno použijem ;-) O 14.00 to vypukne, potom dám vedieť svoje pocity z prvého rande :P

 24. adQa 25. júla 2009

  noo tak já som sa na nete spoznala s jednym chalanom ktory je v nošom meste dost znamy a je to riadny kurvoš.inak ja mam peknu fotku na keci a si mysli že som taka pekna aj naozaj no a chce sa tretnut:)..aj ked už sme dohodnuty na rande ktore je o 3 dni ja sa bojim strašne že ho sklamem:(..že on proste čakal nejaku sexi kočku a odrazu k nemu príde uplne niekto iny jak na tej peknej fotke chapete ne?…oj no a ešte ja niesom velmy zhovorčiva tak sa bojim aj tej trapnej chvilky ticha fúú ja to asi neprežijem:(..lebo ja s nim chcem chodit…nooo aj on chce ale ta ked ma uvidi olutuje tie slova….taQ helpnite plsky…:(

 25. Miro Veselý 27. júla 2009

  No neviem. Ak sa máš stretnúť s chalanom ktorý je známy tým, že strieda partnerky, tak očakávať vzťah je značne naivné. Ak je taký, asi nebude problém vyspať sa s ním, ale čoskoro zrejme presedlá na inú kvetinku.

  Mysli aj na riziko že taký človek môže byť nakazaný niektorou pohlavnou chorobou.

 26. nella 29. júla 2009

  Súhlasím s Mirom. A dodám ešte že je to celé detinské . Ako chceš PREŽIŤ prvé rande, keď o sebe pochybuješ-ci sa mu budeš páčiť, ci nečaká krajšiu, nevieš či povieš normálne slovo,….Ak sú obavy také všestranné-asi sama cítiš dopredu PREHRU. Necítiš sa na to, keď sa ti už teraz podlamujú kolena. MYSLÍM SI ŽE PRVÉ stretnutie -by malo byt s trémou, ale primeranou .Ak niekto sa dáva do polohy neschopného a ten -tá sú vysoké méty-dopredu sa odsudzuje akoby k vedomému neúspechu. BYŤ SˇAM SEBOU ASPON NA 70% a ostatné môžu byť zmiešané pocity .

 27. nella 29. júla 2009

  Kto si Miro VESELÝ? Máš dobré postrehy a pôsobíš skoro profesionálne. Pora´d prosím. Mám rozvod predo dvermi-o mesiac je koniec jednému nevydarenému manželstvu-on bol neverný …a to dosť dlho….všetci sme boli v šoku keď to prasklo. Viem o tom už 2 roky-a cítim sa už odpútaná od neho, rozvod je už len formalita. CHlapi sa za mnou obracajú, v práci mi nadbiehajú….atď…ale ja nereagujem a pritom sa TEŠIM ,že sa objavý na scéne NIEKTO….cíti potrebu niekoho milovať…..byť milovaná………. niekým

 28. Miro Veselý 29. júla 2009

  nella a v čom potrebuješ poradiť? popísala si to jasne, po rozvode budeš slobodná, šancí máš dosť, takže si môžeš vybrať.

 29. Allen 29. augusta 2009

  Bola som na prvom rande, tak všetko prebehlo hladko. Rozpravali sme sa o roznych veciach. Pačila sa mi naša konverzacia. Bol o do mna o 10. rokov starši. Ja sa stretavok nebojim a rada si poklebetim, muži sú v konverzacii dobrý.

 30. SOJER 7. septembra 2009

  Martin – ak by o mňa mala nejaká baba záujem a chcela by ma popohnať nejakým umelým vyvolaním žirlivostných pocitov na ňu tak jej rovno poviem že dovidenia. neviem prečo ale toto je taktika snáď 90% žien. prečo si vela žien nevie pokecať o tom čo sa im nepáči a len to v sebe hromadia až je to moc a potom a zle to končí je mi záhada…

  to all – ak máš o niekoho záujem povedz mu to. za pokus nič nedáš a budeš vedieť na čom si.

  Miro Veselý – :) odpoveď ktomu “Frasierovi” je: neviem či by sa to páčilo mojej manželke :D (ked chce niekto smečovať nebudem sa brániť ;) )
  …a toto: “Nevieš čo povedať? Tu je tip: polož otázku a potom počúvaj.” :D tomuto výroku dávam max. počet bodov

  nella – prečo ťa podvádzal? ak to bolo preto že doma, ako sa hovorí, “nič nebolo” (alebo bolo raz za mesiac) tak to ťa bude podvádzať každý chlap.
  niekto “to” potrebuje raz denne niekto raz za neurčitú dobu. či chlap či žena.
  a výhovorky typu: dnes sa mi nechce, bolí ma hlava, som unavená/ý……………. nikdy nemajú dlhú životnosť ak sa často opakujú.

 31. koi1 9. septembra 2009

  Ahojte, chcem sa spitat ohladom jednej baby… ja som druhak a ona prvacka na strednej. zviknem ju cakat ked idem na stanicu a tak ideme spolu… uz mi aj napisala ze ci niekoho mam a ze ci ju budem cakat a tak.. takze citim z jej strany tiez nieco take ze sa jej pravdepodobne pacim… ona sa mne tiez paci ale vzdy rano ked sa stretneme tak neviem co mam povedat.. neviem aku temu mam dat proste nic… ked si s nou pisem tak je to celkom dobre ale ked s nou idem na zasavku alebo v skole tak iba idem mlcky okolo nej. prosim ako sa s nou mam rozpravat? aku temu nahodit a ako reagovat?… prosim vas pomozte mi.. este som nemal ziadnu babu a tato je prva co ma o mna zaujem a aj ja o nu mam zaujem. dakujem

 32. Miro Veselý 10. septembra 2009

  hehe to poznáme asi všetci. často sa stane že máš trému ty aj ona a potom je to čato zlé. skús jej klásť otázky a potom počúvaj. otázky typu ako to vyzerá u vás v prej triede? čo si myslíš o… čiže otázky na ktoré sa nedá odpovedať áno, alebo nie. ak sa rozhovorí, je to fajn. a keď je úplné ticho tak sa to dá tiež povedať, že ťa nič nenapadá. ak budete mlčať a viete, že netreba hľadať tému, môže to byť príjemné.

 33. koi1 10. septembra 2009

  Aha no tak dakujem velmi pekne za radu :) dneska rano som meskal kusok tak som ju nestihol a ona uz bola na zastavke tak som to lutoval dneska ze som s nou skoro nic neprehovoril… Ale mam poct ze ma tiez asi tremu lebo tiez mlci ked je somnou ale obcas aj nieco povie ale vidno ze ma tremu… myslite si ze by som ju mal niekde pozvat na rande? poznam ju tyzden a to tak ze cestou do skoly a cestou zo skoly a aj ju obcas vidim aj v skole.fakt som este nemal babu tak neviem ako zaujat co najlepsie. prosim poradte mi. dakujem

 34. koi1 14. septembra 2009

  cawte.. :DDD prave som prisiel z mojho da sa povedat ze prveho rande ktore mi vyslo :D bolo celkom dobre ale najlepsie bola cesta ked som ju siel odprevadit domov :D som ju drzal za ruku a aj som ju pobozkal :D je to uzastny pocit :)

 35. Marian P. 30. septembra 2009

  Nie som ziadny Cassanova ani som nemal ktovie kolko partneriek ale par tych ‘prvych’ rande uz mam za sebou a problem temy,o com sa rozpravat,poznam aj ja.A co sa najviac osvedcilo?takmer vzdy pred prvym rande si s nim/nou nejaky cas pisete,takze co tak skusit si doma pripravit par tem,otazok ktore sa budu tykat vasich predchadzajucich konverzacii? Urcite vas nieco bude zaujimat aj detailnejsie ako len pri pisani (skola,kde co studuje,praca-co presne robi,…)

 36. chack 28. novembra 2009

  dobra rada….pre vsetky treba si hlavne verit aj ked to je tazke ale za kazdym pozerajte na pozitivnu stranku…verte si ze to vide..a ak nie povedzdte si nevadi skusim to s niekym inym…zivot ide dalej…naberte vsetku odvahu spomente si na veci ktore ste dokazali a povedzte napr. Ak som dokazal zist rampu,preco by som nedokazal pozvat babu na rande…

 37. Rado 7. decembra 2009

  ja som mal veľa krát rande ale nikdy to nevyšlo, vždy mám veľkú trému, už hodiny pred stretnutím som vo veľkom strese, ja som vždy ten menej komunikatívny, niekedy sa chytím a napadnú ma nejaké témy ale už je jednoducho neskoro, stačí sa iba na mňa pozrieť a každému by bolo hneď jasné, že z toho nebude nič

 38. Miro Veselý 8. decembra 2009

  Rado potom si dávaj čo najviac rande za sebou s kým sa len dá, nezáväzne, len na zábavu. Potrebuješ cvik, ono to príde. Vo voľnom čase čítaj knihy. Dosť to pomôže.

 39. Rado 8. decembra 2009

  Miro asi máš pravdu ale keď nevyjde nejaké rande tak prídu depky a nejaký čas nemám chuť na ďalšie waterloo, je to všetko v hlave, dúfam že raz prerazím ten blok

 40. Miro Veselý 9. decembra 2009

  Rado rozumiem. Človek si potom odrazu akosi neverí. Poznáme to asi všetci. Ak si neveríš, máš menej často rande. O to viac záleží na výsledku každého jedného rande (možno aj len stretnutia) = potom sa cítiš ako na skúške. Stres, tréma, neistota. O to menšiu šancu máš, že dámu zaujmeš. A dokolečka. Preto radím, hľadaj rôzne príležitosti, ako oslovovať rôznych ľudí, najlepšie takých, na ktorých ti veľmi “nezáleží”, teda nezáleží na tom, či urobíš dojem. Získaš cvik. A s cvikom aj sebavedomie. No a hlavne – čím viac ľudí stretneš, tým väčšia šanca, že medzi nimi bude aj tá pravá. Držím palce!
  príležitostne si pozri web http://www.uspesnerande.sk/?view=manual úspešné rande. je to zvláštnym štýlom napísaná kniha, ale pár tipov tam stojí za to. možno nezaškodí na inšpiráciu

 41. Rado 10. decembra 2009

  Miro, vďaka za radu, už som si úspešné rande mal možnosť prečítať a čítam si aj tipy a triky, dobrá kniha napísaná zaujímavým štýlom…..inak nechodím často do spoločnosti, možno časom navštívim nejaké miesta kde sa vyskytujú krásne dámy…

 42. Christin:) 29. decembra 2009

  Ja mám mať zrovna zajtra prvé rande s jedným fak milým a super chalanom , poznáme sa už naozaj dlhú dobu (doslovne) ale len cez internet. Vždy si máme čo povedať a nikdy sa nestalo aj keď sme spolu telefonovali ,že by sa nám minula téma máme mnohé spoločné záujmi a veci ale zajtrajška sa veľmi obávam , predsa len je to trošku iné keď človek začne prv chodiť s niekým cez internet a stretnú sa. Bojím sa ,že niečo pokazím a strápnim sa… Som dosť veľká tremistka ,hlavne keď som s chalanmi na rande….:)

 43. Miro Veselý 30. decembra 2009

  Christin ak sa poznáte už aj z telefonátu, tak to pôjde hladko. držím palce.

 44. zLord 3. februára 2010

  Ja idem prave teraz na rande,ale nie som moc nervozny,aj ked “surfujem” po takychto strankach:-D.Kocka je dost pekna a asi bude mat aj dost velke ocakavania…Ale idem do toho s tym,ze proste len idem spoznat noveho cloveka a nikomu nic dokazovat nemusim.No a ked ze ju ani nejdem ziadat o ruku tak s coho sa mam stresovat?Sak to uz len hadam dako dopadne a z nosa mi nik neodhryzne,no nie;-)

 45. Rado 20. februára 2010

  Pred mesiacom som spoznal jedno dievča, boli sme viac krát spolu von a mne sa celkom páči ale ona ma asi berie len ako kamaráta, mal by som dať výraznejším spôsobom najavo, že mám o ňu záujem?

 46. Miro Veselý 21. februára 2010

  Rado príde na to… Aké máš plány? Chceš s ňou chodiť? Tak jej to naznač, nech je jasnejšie. Ak sa totiž ona len kamaráti a ty si hľadáš partnerku, tak strácaš tak trocha čas. Ja by som jej povedal, že sa mi páči a že by som s ňou rád chodil, nech si to premyslí a o pár dní nech povie čo ona na to. Ak začne splietať, že kamarátstvo, tak fajn, stretávajte sa tu a tam, ale hľadaj si inú partnerku.

 47. fááást 29. mája 2010

  pozrite.. aj tak je to šcko len na náhode..či na osude..proste nejako sa to stane …myslím si že pripravovat si témy očom budem hovorit je blbost….proste tie slová nejako prídu…..ja sa tiež chystám na rande trochu sa toho bojím..ale šak nejkao to len dopadne…proste nehajte šecko na osude..on to vyrieši aj bez vás…

 48. anonymka 3. júna 2010

  poznam jedneho chlapca…stretneme sa az v lete ale….ona ja na jednom konci slovenska a ja na druhom…myslite si ze by takyto vztah mal vyznam?

 49. Miro Veselý 3. júna 2010

  anonymka podľa mňa sú medzimestské vzťahy nanič. ak niekoho mám rád, chcem byť s ním, nie si telefonovať alebo písať.

 50. LudKo =) 7. júna 2010

  Hej fakt dobre rady do zivota co pomozu ale chcel by osm sa spitat
  S akou temou mam zacat ked lubim jedno dievca chodi somnou do triedy ale von nie.Co mma v takomto pripade robit ? O com sa mame rozpravat..?Mal som napad ze by som hu zobral do kina co vi na to ?

 51. polarka 13. júna 2010

  Som zvyknuta chodit na rande nikdy som nemala niejaku velku tremu lebo mi to bolo jedno ako to dopadne …ale teraz co som stretla jedneho muza tak to neviem pochopit:) staci ked spolu telefonujeme a som v rozpakoch :) Asi chcem na neho spravit velky dojem a priliz sa kontrolujem .. no zajtra je nase prve rande , dufam , ze to nepokazim:)

 52. cestovatel 21. júna 2010

  Ahoj Miro, fakt vydareny websajt. Mnohym mozno pomoze, ale niektore rady co tu davas, hmm, neviem, nejako s nimi nemozem suhlasit.
  Viac krat si spomenul ze tremisti by si nali natrenovat rande a chodit na rande aj so zenami o ktore nemaju zaujem. Podla mna sa to natrenovat neda. Ak clovek o zenu nema zaujem je v uplne inom psychickom rozpolozeni ako ked o zenu zaujem ma. Takze sice sa da trosku natrenovat komunikativnost na kamaratskych kavickach (to je vtedy ak obe strany dopredu vedia, ze to je kamaratske stretnutie a nikomu o nic nejde), ale vzdy bude platit, ze ak mate o nejaku zenu vazny zaujem, ta trema tam proste bude bezohladu na to kolko bude clovek trenovat. Tolko moj skromny nazor.

 53. Lola 26. júna 2010

  zdravim…dlhsi cas chodievam s kamaratkou von a tak…stretla som tam jedneho chalana s ktoreho odpadavam…jeho kamarati po mne pokrikuju a podobne, a on iba povie : nechajte ju. a usmeje sa. :D a prave to sa mi na nom paci, ze nepotrebuje popiskovat, staci pohlad…este sme sa spolu nerozpravali,ale stale sa na seba pozerame…neviem, mam sa mu prihovorit? co ak si to iba nahovaram? ..nebojim sa tremy, ale skor toho ze chodi von s partou a bude to take trapne, votriet sa medzi nich a rozpravat sa s nim…co mam robit?

 54. aurelius 7. júla 2010

  ahojte dnes večer idem s jednou babou na rande, je z toho isteho mesta čo ja, poznal som ju len tak z videnia. No potom mi začala pisat, že sa jej už dlho pačim. dnes som ju ešte stretol v meste….no bolo to dost trapne…..pravdu povediac moc sa mi večer na to rande nechce ist – mam tremu, že to bude take trapne ako ked som ju stretol v meste. je celkom pekna. ale nejaky hotovy z nej niesom. no neviem……čo robit? ist s nou večer von?

 55. Miro Veselý 7. júla 2010

  aurelius máš lepší program? Potom nechoď. Možno nie je dokonalo krásna, ale možno je milá. Skús to, za útratu v kaviarni to hádam stojí. Čím viac takýchto stretnutí zvládneš, tým menšia bude tréma.

 56. anna 9. júla 2010

  zdravim.spoznali sme sa z jednym chlapcom cez internet. zatial si len piseme sice o vsetkom moznom uz sme sa dostali aj na nejake intimnosti zatial sme sa este nevideli len z fotky na nete no ale zajtra sa mame vidiet ale len cez webku a potom sa uvidi ako dalej velmi sa toho bojim ze neurobim na nho dojem viem ze nazivo je to ine ale aj tak poradte ako mam zacat co mam rozpravat ked si pises je to ine ked sa mas s niekym rozpravat a divat sa mu do oci som velkatremistka a bojim sa ze to pokazim hned na zaciatku anedostaneme sa ku normalnemu stretnutiu prosim poradte

 57. Miro Veselý 9. júla 2010

  anna neboj sa, on sa toho asi bojí tiež. začni tým, že máš strach, lebo… a povedz to čo si tu napísala. on ti zrejme sám povie niečo podobné a potom to už pôjde samo. ak vám to ide písomne, nemáš čo skaziť. iba že by ste si nesadli vizuálne, s tým potom ťažko niečo spraviť. držím palce

 58. aurelius 9. júla 2010

  Zdravim Miro Vesely, nakoniec som bol s tou holkou, bolo to celkom fajn. Asi som sa podcenil, lebo tremu som skoro vobec nemal. Bavili sme sa o všetkom možnom, bola celkom uvolnena atmosfera…..:)). Sa ta chcem opytat, ty maš vyštudovana psychologiu alebo niečo take?Že sa tu snažiš radit ludom…a či konkretne ty maš nejaky perspektivny vztah?

 59. Miro Veselý 9. júla 2010

  aurelius tak super. nemám psychológiu. nejaké skúsenosti tu sú, vzťah mám.

 60. Milan 25. novembra 2010

  Moc vam dakujem
  moc mi to vsetko pomohlo :) bol som von s babou a bolo to fantasticke :) v pohode sme kecali a tak :) vsetkim moc dik :)

 61. Miro Vesely 25. novembra 2010

  Milan to sú dobré správy. Nech sa darí aj nabudúce.

 62. Neph 2. decembra 2010

  zdravim… chodim do 3 roč. už urcity cas sa mi paci jedno holka…
  Dokonca teraz v tomto roč. mam snou vacsinu hodin… a v triede sa neak extra nerozpravame…(neviem ako mam zacat..) ale minulu sobotu sme sa stretli na diske a celkom sme sa zabavali… (nemam problem s konverzaciou u druhych bab ale u tejto..ako keby sa mi rozum zastavl a niesom schpny nic povedat)..dokonca aj ona sama si odomna vypytala cislo… v skole sme sa zase nerozpravali..mozno sme stali kusok od seba ale vacsinou som sa rozpraval s jej kamaratkou lebo sa ma stale nieco ptala.. no ale dnes som jej konecne napisal…vsetko bolo v pohode..pokial nepovedala az nadhodim temu..a ja som to uplne pokazil…(nemam ani najmesiu sajnu o com by sme sa mohli rozpravat)…prosim help..:/
  poznamka: je dost realistka

 63. Anonym 3. decembra 2010

  Neph skúsil by som otázky. Niečo sa spýtaj, nech hovorí ona. Skús zistiť od nej čo ju baví, (čo robí, študuje, číta, počúva, o čom sníva, čo rada kupuje) a ak sa jej niečo nedarí tak čo by chcela iné, lepšie.

  S dnešnými vedomosťami starého fotra by som povedal, že výborné by bolo na rovinu jej povedať, že máš trému, že sa ti páči. Je to veľmi ťažké. Ak o teba nemá záujem, tak sa bude na tom zabávať a máš jasno. (áno, môže o tebe šíriť reči, že si sa niečo také spýtal. no a čo? inú to môže zaujať) ak o teba záujem má, tak ju otvorenosť a úprimnosť síce možno zaskočí, ale zdravá baba to ocení a nejako pomôže ako na to.

  Pomôže ísť do situácií s riadeným programom. Cesta do obchodu a diskusia o tovare. Návšteva kina. Výlet. Spoločne pozrieť niekoho tretieho na návšteve. Pozvi ju do neďalekého mesta autobusom na nákup v bratislave napríklad môže byť pekným cieľom Hainburg a tam káva hore v záhradnej reštike.

 64. Deny 4. decembra 2010

  Cawte spoznal som jednu super babu cez net super si vieme pokecat cez net ale nemam odvahu ju pozvat na prve rande prosim poradte . Bojím sa ze to pokazím.

 65. Anonym 4. decembra 2010

  Deny ak ju pozveš a pokazíš to, tak je rovnaký výsledok, ako keď ju nepozveš.

 66. Neph 7. decembra 2010

  dik za radu…:) vonku sme este neboli..ale konverzacia sa zlepsuje..:)

 67. radiskp 31. decembra 2010

  ahojte,brigadujem v nasom rodinnom obchode a veduci tam zamestnal jednu slecnu.Nahodou sme sa ocitli v situacii ked sme sa nahodou stretli pri jednej praci.Nejak sme sa pomaly spoznali a musim povedat ze si docela rozumieme.Ona mi proste pride ako baba aku som vzdy hladal a myslim si ze by nam to mohlo fungovat.Dnes som s nou stravil v obchode skoro cely den a velmi som sa jej chcel spytat ci by mi nedala cislo na mobil alebo nieco take,ale som sa proste k tomu nevedel nejako dostat.A ked sme odchdzali tak som nabral trocha odvahy a spytal som sa jej ze ci nema chut sa trocha poprechadzat po meste,ale povedala mi ze dnes sa jej nechce lebo bola zima.A potom sa ma zmocnil taky pocit,ze proste to nema zmysel ze ju nikdy mat nebudem,alebo o mna nema zaujem.
  Vedel by mi niekto poradit ako by som to vyriesil prosim vas,ci mam o nu bojovat lebo som v koncoch dost ma to stve.Dik za odpoved..

 68. Michal 1. januára 2011

  Ahoj všetkým. Zoznámil som sa so sesternicou mojej naj kamošky. Je velmi pekná a sexi. No ja som dost neforemnej postavy s viditelným nadbitkom tuku. Chudnutie už riešim, s tym problem nemam. Piseme si asi pol roka a da sa povedat, že stale je o čom kecat. Pred par dnami, mi napísala, že ma ma rada len ako kamaráta a dodala, že by to išlo (pod tym pojmom som pochopil, že by sme mohli spolu chodit), ale ma rada iného chlapca. Po par dnoch neustáleho chatovania a pisania emailov, som sa po jednej kamarátke dozvedel, že mám u nej šancu na 92%. Vraj preto, lebo sa jej stale paci iny a ešte sa nepoznáme uplne tip-top. Kedže sme si písali dalšie dni pravidelne od cca 8 večer až do 4 rano, spoznali sme sa o niečo viac…..a chlapec ktory sa jej páčil….ju poslal preč. Takže z toho bolo rázom 100%. A prvý problém je na svete. Čo to vlastne znamená? Cíti ku mne niečo ? Napísal som jej, že ako to medzi nami vidí, a odpísala citujem: To je tažká otázka. . .
  Všetci ludia ktorý o tom vedia, mi hovoria aby som ju zobral von. A tu je ten druhy problem, ktory je o nieco dolezitejsi. Je z dediny vzdialenej ,,odo mna,, asi 18 km. To mi nevadí. Zobrat ju von by sa dalo zvládnut……ale kam ju mam zobrat? ako? a čo tam budeme robiť? Sám viem že idealna je prechádzka…lenže v tejto zime :(( to asi nie je realne. Takže teraz neviem, kam ist….ale to je ešte malicky problem. Som totiž velmi velký trémista a bojím sa, že sa bude nudit, alebo že nastane to povestné trápne ticho alebo čo. Všetky tieto rady su fajn a určite ich nejako uplatním no aj tak…..si vobec neverím…..prvé rande je prvé rande…..a bol by som nerad aby dopadlo zle.
  Viem, že moj problem sa čiastočne tyka aj niečoho uplne ineho ako témy na prvom rande ale predpokladám, že z vašimi skusenostami mi dokážete pomoct.

 69. admin 2. januára 2011

  Michal priestorová vzdialenosť je vždy nepríjemná. Na vzťah je fajn, ak sa môžete denne stretávať na pár hodín a tak sa hneď ukáže, či to funguje. To že s niekým celú noc chatuješ je fajn, ale ešte to nemusí znamenať, že niečo cíti. naopak. na chat sa niekedy hodí anonymná osoba. tej sa dá zavesiť na nos všetko… takže pozvať ju kamkoľvek je lepšie, ako písať. a kam? výlet, kaviareň, večera kdekoľvek, kde budete môcť spolu hovoriť. nie hlučné disko. na to je čas. ale denne cestovať 18 kilákov… neviem. začni tým, či by ti také vyhovovalo, či na to máš čas.

 70. dano 4. januára 2011

  Hej Michal,
  1, zima je keď sa psy lámu v zákrute. Dovtedy je so super ženou vždy úžasná radosť prechádzať sa spolu vonku.
  2, na pr je vonku a choďte sa prejsť niekam do prírody na kopce, tam vždy zažiješ oveľa viac zábavy ako niekde vo vnútri v kaviarni, kde dobrý vtip počuje aj kuchár v reštaurácií oproti. A na horách nikdy nie je nuda ak nie si nudný defaultne.
  3, buď sám sebou a nie Michaelom Jacksonom
  4, buď vždy úprimný aj keď to možno nebude vždy najkrajšie znieť
  5, žena nemôže byť pre teba sexi ak nie je tvoja manželka. Ak začína vzťah tým, že niekto je sexi, tak to pri tej hodnote aj skončí. Nezabúdaj, že VŠETKY ženy sú krásne. Bez rozdielu. Pohľad na vonkajšok je povrchný a keď sa dozvie že ideš po nej lebo je sexi, tak ti buď strelí facku a si v háji, alebo sa usmeje začnete spolu chodiť, do pol roka sa rozídete a budeš plakať, prečo ti radšej hneď nedala facku.
  6, ak si s dievčaťom len píšeš, to je ako by si o dievčati len sníval. Ešte ju nepoznáš.
  7, ak s tebou nechcela chodiť, lebo sa jej “páčil iný”, znova daj pozor aby vzťah nebol o vonkajšku. To potom nie je vzťah ale módna prehliadka. Končí tak rýchlo, ako vypnutie televízora.
  8, najradšej by som ti napísal ešte veľa rád, ale ten najhlavnejší bod je posledný
  9, nikdy sa nedrž rád druhého. Drž sa svojho srdca. Je to tvoje rande, možno tvoja priateľka, možno tvoja manželka a chce spoznať teba. Nie niekoho z internetu. A na záver len toľko:
  Ak potrebuješ vzor lásky, hľadaj Ježiša. Ak potrebuješ radu, hľadaj v Biblií. Lebo nikto nemiluje viac ako On a nik nehovorí lepšie ako On. A On je teraz vedľa teba a číta to s tebou :)
  “Milovaní, milujme sa navzájom, lebo láska je z Boha a každý, kto miluje, narodil sa z Boha a pozná Boha.” 1Jn 4,7
  Drž sa.

 71. Gabe 10. februára 2011

  Ahojte. Zoznámil som sa babou, boli sme aj na prvom rande. vsetko dopadlo skvele, mali sme spoločné témy, dobre sme sa bavili, na koniec sme sa aj bozkávali, proste bolo supre. No ale keď sme isli na druhé rande, tam to bolo trapas. Už sme nemali spoločné témy, často sa stalo že sme tam len sedeli potichu, a to už bolo trošku trapné. Aby sme tam len nesedeli tak sme sa bozkávali zase a zase, čo bolo super, ale aj tak to bolo trošku zvláštné. Asi som mal trému, nič mi neprišlo na um o čom by sme sa mohli baviť. Rád by som s ňou išiel na rande zase, len neviem ako by to dopadlo, neviem kam ju mám pozvať. Keď by sa situácia opakovala, neviem čo by som mal robiť.
  Ako sa to mohlo stať? Kde som urobil chybu?

 72. Jan moravec 6. marca 2011

  Chcem niekoho pozvat do kina alebo…bude to moje prve rande v zivote nwm ako mam prist a povedat caw ja som ten s pokecu?a ete mam si na konci vypitat cislo aj dohodnut druhe?a o kolko dni by malo byt druhe rande?pls

 73. Pjotr 11. marca 2011

  Tak ak Vám obom bolo spolu fajn tak obaja budete dúfať, že nasledujúce stretnutie bude čo najskôr ;) Takže nečakaj moc dlho ale zase to ani nemusíš náhliť hneď druhý deň… Ja osobne by som asi deň počkal a potom šiel …

  No osobne mám tiež teraz taký menší problémik :/ … Na skole ktorú navštevujem sa mi moc zapáčilo jedno dievča, pridal som si ju na fb a trošku sa aj spoznávame pomaly no asi jediná vec okrem trémy je, že ona je z omnoho bohatšej rodiny ako ja … Viem viem aj mňa napadli také klasické reči, že ide hlavne o to aby sme sa mali radi a nie o peniaze ale aj tak mám pociť, že práve oni by mohli byť prekážkou. Ak je ona zvyknutá míňať jedna radosť tak sa budem vedľa nej cítiť celkom hlúpo tak čo mám spraviť? Povedať jej to? Veď keď ju vidím tak strácam slová a nie ešte dačo takéto zo seba vypustiť :/ Pomaly aj začínam rozmýšlať, že to asi nemá cenu s ňou…

 74. nadrzo 19. marca 2011

  noo začal by som len takto…. rád balím ženy a vždy sa teším ked to vyjde a niečo z toho je (hádam každý vie o čom píšem)
  najčastejšie ich hladám na nete lebo ich je tam veľa a potom ked súhlasí tak sa ide na kávu, len tam nastáva problem.
  Vždy je tam to mlčanie, ktoré keď sa mi podarí tak zažehnám bozkom na pery :D treba sa problážiť a nech ona spraví nejaký pohyb, lebo to potom vrhá na vás zlé svetlo.
  Najlepšie je ked sa zo ženou zoznámite niekde v klube v piatok, alebo sobotu a ste trochu opitý aspon sa vám rozviaže jazyk. vypýtate slušne meno/nick/ čislo a idete vysmiaty domov.
  napíšte jej na druhý den večer nech vie že nieste nadržaný alebo nejaký čo má v piii……… treba byť sebavedomí a nenechať sa odradiť

 75. nadrzo 19. marca 2011

  PJOTR
  môžem ti len poradiť…. skús to snou
  hlavne problem je v tom že bohaté a pekné sú namyslené , ked je bohatá a škaredšia tak je to v pohode
  ked je dosť bohatá tak tak ju netahaj po nákupnýc strediskách
  zober ju do fitnesska tam sú všetci rovný lebo nezaleží na peniazoch a tam nadhod témy aké ťa len napadnú

 76. simon 25. marca 2011

  no bol som trema ziadna cudujemsa tomu ale no kecalo sa v poho ale no chapete nemaloto tu stavu a na nete je to uoplne ine ………. to je ete decko da sa povedat ze je to decko pomozte necem znou chodit

 77. dudo 28. mája 2011

  Ahojte kto mi poradi precital som tu dost veci ale mam taky problem,Paci sa mi jedna baba a stale jej pisem ale ona mi len niekedy odpise ale vetcinou nie,potom chodim za nou kde byva a chodim tam akoze za kamosmi ale chodim vlastne tam len kvoli nej a vezcinou sa vidavame vzdi sa nmna usmeje a pozdravi aj ja ju ale ona vzdi je s kamaratkami a to sa moc hambim spitat pod sem nachvilku pojdeme dalej od kamaratiek a potom ides somnou von alebo tak….A potom v skole co som si vsimol lebo ona je moja spoluziacka tak sa divava na mna a ja nan u ale to je len chvilkove niekedy sa usmeje …ale neviem ako na nu ako jej povedal pod von alebo tak ked skoro stlae neodpisuje len niekedy poradite mi?

 78. hejeh 28. augusta 2011

  čaute .. už dlhšie sa mi pači kamaratka od nas z mesta..poznam ju už dake 3-4 roky od zakladky…..sme dobry kamoši…hocikedy pokecame… len tak..aj popili sme už spolu.. :) davnejšie na jednej opekačke sa ku mne stale tulila a padol tam aj francuzak… ale potom dlhšie nič..teraz na jeden chate si ku mne sama lahla a spala pri mne na posteli.. ale nič otočena chrbot a tak… neviem ja k nej niečo citim a aj by som ju pozval niekde von ale bojim sa že ak to nevyjde abo ak to potom niekedy neskor skončim že sa prestaneme kamošit a nechcem ju stratit ako kamošku :( a nevem čo mam teraz robit lebo k nej silno niečo citim :-/

 79. lukas 14. septembra 2011

  ahojte.. chcem sa spýtať som spoznal jednu babu na tábore nejako medzi nami skočila iskra a boli sme spolu bola aj pusa … no ale teraz keď sa skončil tábor tak si pišeme cez net aj par krát sme sa stretli ale prišla do toho škola a ona je teraz na intranete no a tam stretava kopec ludi , a keď jej napisem ze ci sa stretneme tak napise ze uvidí ako škola a potom ci si nájde čas na mňa … no ja ju mam rad a neviem ako ďalej :/ poraďte mi …

 80. mgr 2. októbra 2011

  caute potreboval by som pomôcť s jedným dievčaťom poznáme sa iba zo školy ako spolužiaci veľmi sa mi páči a aj cez leto sme si skoro každý deň písali cez net proste stále bolo o čom ale ako som prišiel do školy tak sa so mnou vôbec nerozpráva iba občas prídem za ňou a prehodime pár slov o škole a to je všetko…. ale otvoria sa jej usta ako tomu ja vravím iba cez net inak vôbec a neviem ako ju zastihnúť aby nebola s kamarátkami a porozprávať sa prosím pomôžte mi ako na to…

 81. miso 19. októbra 2011

  laska ide cez zaludok?

 82. Emma 15. apríla 2016

  Povedala som mu ze sa mi paci ci dalej neviem ako pokracovat aby som u neho postupila vyssie a pripadne vybudovala vztah poradte mi

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: