Kandidóza

Vaginálna kandidóza je bežná infekcia. Nepovažuje za pohlavnú chorobu. No po styku so ženou infikovanou kandidózou mávajú niektorí muži ťažkosti – najčastejšie svrbenie v oblasti penisu.

Vaginálna kandidóza – príznaky

Príznaky sú najmä hustý svetlý až biely výtok z vagíny. Môže mať až tvarohovitú konzistenciu. To si muž, ktorý súloží s neznámou partnerkou nemusí ani všimnúť. Mierne začervenanie je možné. Kandidóza sa nemusí prejaviť len na pohlavných orgánoch. Môže byť aj v krku, alebo na ústach. Časté sú pri nej zmeny chuti, ťažkosti pri prehĺtaní. Ak je kandidóza vaginálna, často má žena citlivejšie tieto miesta. No kandidóza sa môže objaviť aj kdekoľvek inde na koži.

Kandidóza a jej liečba

Väčšinou sa kandidóza rieši najskôr lokálne (krémy, masti, čípky, obklady, žuvacie tabletky). Ak to nestačí, potom je kandidóza riešená systémovo (tabletky). Na liečbu sa používajú antimykotiká.

Komentáre k článku: Kandidóza

  1. Mima 28. novembra 2008

    Dobry den, mozete my prosim poradit. Co vie liecit tuto chorobu viem s clanku, ale ako si poradit aj v domacom osetreni ak sa to da, alebo treba ist sa poradit s mojim lekarom? Len mam tak trosku v tomto aspon z mojho pohladu problem som v zahranici.

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: