Herpes simplex

Herpes je známy ako opar na ústach. Ten spôsobuje vírus HSV 1. Druhým druhom herpesu je genitálny herpes. Prenáša sa vírusom HSV 2. Okrem toho sú aj iné druhy herpesu (pásový opar, EB vírus) ale tým sa nebudeme teraz venovať.

Herpes simplex sa môže preniesť bozkávaním. Môže však byť prenesený napríklad orálnym sexom a potom sa u infikovaného (infikovanej) môže objaviť nielen na ústach, ale na pohlavných orgánoch.

Prejavy druhého typu herpes – genitálneho herpes – sú najmä drobné vredy na pohlavnom orgáne, alebo konečníku. No genitálny herpes sa môže preniesť aj na ústa. Človek sa cíti slabý, ako by mal chrípku. Vriedky sú bolestivé. Ochorenie je nepríjemné, mnoho ľudí sa ani nelieči, pretože také prejavy považujú za bežné, alebo nutné. Nevedia, že môžu infikovať svoje okolie.

Herpes sa prejaví zhruba do 20 dní od styku, ktorým sa preniesol. Mnoho ľudí, ktorí majú herpes často ani nevedia, že ho majú. Preto a aj preto, že herpes je prudko nákazlivý sa ním nakazí veľmi veľa ľudí. Herpes sa prenáša dotykom aj bez sexuálneho styku.

Komentáre k článku: Herpes simplex

 1. Lukaš 8. mája 2008

  prosím vas ako sa ten herpes da po domacky vyliečit kamarat sa bojí že ho ma…ma male vriedky rôznich tvarou na penise…a bojí sa isť k doktorovi alebo ake lieky si ma zaobstarat dakujeme

 2. Miro 9. mája 2008

  Lekár. Nech sa nelieč sám.

 3. janka 24. augusta 2008

  bohužial herpes sa neda vyliečiť, daju sa iba liecit vonkajsie prejavy ale virus navzdy ostava v tele. človek ho moze preniest aj ked nema priamo vyhodeny herpes ale ta sanca je mensia ako ked ho priamo mal..a lieci sa antivirotikami a posilnovanim imunity

 4. eva 3. septembra 2008

  aka je vlastne pravdepodobnost nakazenia partnera pri styku ked sa herpes neprejavuje…je moc velka alebo nie?

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: