Pohlavné choroby

Označenie pohlavné choroby je nepresné a nesprávne. Napriek tomu ho v texte budem používať a to z toho dôvodu, že je zaužívaný.

Logicky by totiž pojem “pohlavné choroby” znamenal choroby pohlaví, alebo pohlavných orgánov. Preto správne označenie pohlavných chorôb je sexuálne prenosné choroby. Je to z toho dôvodu, že choroby, ktoré sa prenášajú sexuálnym stykom nepostihujú len pohlavné orgány, ale často aj iné orgány, či celé telo. Skúsme to preto veľmi zjednodušiť, a to aj za cenu odborných nepresností.

Pohlavné choroby sú ochorenia pri prenose ktorých je dôležitý pohlavný styk. Medzi pohlavné choroby patria chronicky známe ochorenia ako syfilis, AIDS, či kvapavka. Ale patria sem aj ochorenia menej známe, často značne zákerné. Napríklad chlamýdiová infekcia, či takzvané filcky.

Nikto nerád počúva o tom, že pohlavné choroby sú asi najvážnejším varovaním, pokiaľ ide o sexualitu. Ale dobré je vedieť, že toto riziko je prítomné. Pred mnohými pohlavnými chorobami sa totiž dá pomerne účinne brániť. Ak už máte mať sex s neznámym partnerom / partnerkou, mali by ste vždy počítať s možnosťou pohlavnej choroby. Čím ľahšie sa vám podarí niekoho “dostať do postele”, tým pravdepodobnejšie je, že podobne ľahko to už šlo aj s niekým iným…

Pohlavné choroby a ich závažnosť

Aj keď niektoré pohlavné choroby sa dajú považovať za banalitu, nepodceňujte ich. Áno, nejaké vši sa dajú odstrániť ľahko a nezanechajú následky. No akýkoľvek výskyt jednej pohlavnej choroby vždy varuje. Čím promiskuitnejšie človek žije, tým väčšia je pravdepodobnosť, že sa mu pritrafí aj takáto “nehoda”.

Narkomani a pohlavné choroby

Veľa kariet v oblasti pohlavných chorôb zamiešali aj ľudia používajúci drogy. Vzájomne si požičiavajú injekčné striekačky a tým sa šíria choroby podobnou cestou, ako to predtým šlo len pohlavným stykom. Narkomani značne rozširujú riziko infekcie aj preto, že na svoju dávku potrebujú peniaze. Často sú odkázaní na prostitúciu. O to väčší priestor je potom na šírenie pohlavnej choroby – ak nejakú už majú.

Preto je vhodné vedieť, že pohlavné choroby sú dnes neoddeliteľnou súčasťou sexuality. S istým rizikom preto musíme počítať pri každom sexuálnom styku s partnerom, ktorého zdravotný stav nepoznáme.

Ideálnym aj keď nie dokonalým riešením ako znížiť riziko pohlavnej choroby je trvalé partnerské spolužitie dvojice, ktorá si je vzájomne verná. Na úvod si môžete dať spraviť spoločné vyšetrenie. Ak sa nenájdu žiadne pohlavné choroby, je to OK.

Množstvo sexuálnych partnerov počas života

Vedci vykonali výskum, na základ ktorého chceli zistiť priemerný počet sexuálnych partnerov u mužov a žien počas života

 • Muži vo veku 30-44 mali v živote v priemere 6 až 8 sexuálnych partneriek
 • Ženy vo veku 30-44 mali počas svojho života v priemere 4 sexuálnych partnerov
 • 3% mužov nemali žiadnu sexuálnu partnerku, 20% malo len jednu partnerku, 21% dve až štyri, 23% mužov viedlo 5-10 partneriek, 16% malo 11-20 a 17% mužov vystriedalo viac ako 21 sexuálnych partneriek
 • 3% opýtaných žien nemali žiadneho sexuálneho partnera, 31% malo jedného partnera, 36% dvoch až štyroch, 20% uviedlo 5-10 partnerov, 6% 11-20 a 3% viac než 21 partnerov
 • 20% amerických mužov a 31% žien mali v živote len jedného sexuálneho partnera
 • 56% mužov a 30% žien vystriedalo viac než 5 partnerov

Neliečte si pohlavné choroby sami

Ak sa vám už pritrafí tá smola, že dostanete nejakú pohlavnú chorobu, neliečte si ju sami. Prax ukázala, že niektorí borci po zistení, že majú kvapavku, pokúsia sa začať si to liečiť na vlastnú päsť. Poradia sa, čo by odporučili kamoši, alebo nájdu nejaké rady na internete.

Pohlavné choroby, ako napríklad kvapavka, sa dajú úspešne liečiť antibiotikami. Problémom je však to, že neviete, aké lieky nasadiť. Nevhodne zvolené antibiotiká možno problém na nejaký čas pozastavia. No o pár dní, či týždňov je nazad. Tak vzniká rezistencia. Gonokoky (pôvodca kvapavky) ktoré prežili útok antibiotikami sú tie, ktoré to prežiť dokázali – na ten druh antibiotika už reagovať nebudú. Sú to potvory, ktoré prežili útok, sú najsilnejšie, najodolnejšie. Skúsite iné antibiotiká a znova neúspešne.

Samoordinované antibiotiká spôsobia dve veci:

 1. Postupne sa vo vašom tele vytvorí generácia mimoriadne odolných gonokokov, ktorých likvidácia môže robiť problémy aj lekárovi. Namiesto pár dní s tabletkami to môže znamenať pár týždňov v nemocnici. Zlá správa: stále viac nových prípadov kvapavky má práve tieto vlastnosti – veľa ľudí sa liečilo samých a prenášali nákazu – vysoko odolné gonokoky.
 2. Riskujete vážnu reakciu organizmu na niektoré antibiotikukm, alebo kombináciu. Taká reakcia môže nasledovať niekoľko desiatok sekúnd od užitia tabletky a môže končiť smrteľne.

Na tomto príkladt som sa snažil ilustrovať hlavné dôvody, prečo je nebezpečné tajiť, ak ste sa stali obeťou pohlavnej choroby.

Ak sa hanbíte ísť k lekárovi a priznať sa, že máte podozrenie, že máte pohlavnú chorobu, navštívte napríklad infekčnú kliniku, kde vám vyšetrenie krvi spravia asi predsa len vám menej známi lekári.

Prevencia pohlavných chorôb – partneri

Pohlavné choroby právom vzbudzujú obavy. Strach z nákazy je síce namieste, ale strach nedokáže pôsobiť ako prevencia žiadnej pohlavnej choroby. Nie dlhodobo. Sex je totiž daný pudovo. Núti nás to “do sexu”. A ak máte túto potrebu, je ťažké odolávať dlhodobo. Potom je lepšie vedieť ako sa pohlavné choroby prenášajú a ako sa pred nimi chrániť. V texte budem hovoriť slovo partner, ale vždy si dosaďte aj slovo partnerka. Podľa toho, s kým chodíte.

 • Styk len s jedným partnerom. Jasné – to funguje len ak sú obaja partneri zdraví a vzájomne verní, neberú drogy. Ak je to váš prípad, máte šťastie. Pohlavné choroby vám nehrozia. Riziko pohlavnej choroby je síce vo viac-menej vzájomne vernom partnerskom vzťahu možné, ale predpokladajme, že je primerane nízke. Výnimočná nevera môže do páru vniesť nákazu (stáva sa to!).
 • Styk s neznámym partnerom. Za neznámeho partnera sa dá označiť každý človek. V prípade prevencie pohlavnej choroby teda predpokladajme, že ide hlavne o striedanie partnerov, alebo začiatok vzťahu s novým partnerom. Chcete mať istotu? Vzťah začnite u lekára vyšetrením krvi. Čím ľahšie sa k sexu dostanete, tým rizikovejší ste – vy aj váš partner.
 • Styk s narkomanom / narkomankou. Tu je riziko pohlavnej choroby extrémne vysoké.

Prevencia pohlavných chorôb – techniky

Pohlavné choroby sa šíria špecificky. Ak dovolíte extrémne zjednodušenie, dá sa povedať, že tie najvážnejšie pohlavné choroby sa prenášajú sexuálnym stykom – súložou. Menej vážne sa niekedy prenesú aj pri menej intímnom kontakte, trebárs stačí dotyk tiel, alebo vzájomná onánia. Všetko súvisí s tým, ako sa dáná pohlavná choroba prenáša.

Napríklad filcky dostanete aj v prípade, že si s niekým vymeníte spodné prádlo, alebo sa v tej oblasti navzájom vaše telá dotýkajú. No na prenos AIDS je potrebná krvná cesta – semeno, krv. Z bozkávania ho nedostanete. Súlož už je riziková.

Tretí faktor rizika, ako sa pohlavné choroby môžu prenášať je aj zložitosť prenosu. Napríklad hepatitída B sa prenáša ľahšie, ako AIDS. V rovnakej situácii (napríklad súlož) teda “ľahšie chytíte” hepatitídu. S tým úzko súvisí množstvo infekčného materiálu. Na prenos pohlavnej choroby – napríklad AIDS – je nutný určitý počet vírusov, čiže prenos určitého množstva infikovanej telesnej tekutiny. Príliš malé množstvo vás nenakazí.

Pohlavné choroby teda majú svoje “cesty” ako sa dostať do tela. Tieto cesty sú prispôsobené práve tomu druhu sexuálneho správania, aké ľudia majú.

Pohlavné choroby a prezervatív

Kondóm účinne chráni pred väčšinou infekcií, alebo výrazne znižuje riziko prenosu. V prípade AIDS alebo hepatitídy je táto ochrana veľmi vysoká. V prípade kvapavky účinný byť nemusí v každom prípade – hlavne ak sa nasadí až tesne pred.

Techniky styku a pohlavné choroby

Najrizikovejšia technika je styk do konečníka. Vznikajú pri nej trhlinky, krv sa môže dostať do styku so semenom, alebo krvou partnera.

Bežný, nechránený, sexuálny styk je veľmi riziková technika. Prenesie sa tak veľká väčšina chorôb.

Orálny styk (fajčenie, lízanie) je menej riziková technika. Nie ste si síce istí, ale HIV sa prenesie s nižšou pravdepodobnosťou.

Vzájomné dotyky, bozkávanie, vzájomná onánia rukami sú techniky, pri ktorých sú pohlavné choroby síce mierne ohrozujúce, ale nie tie, čo nevieme liečiť.

Viem, je to zložité. No ak sa venujete sexu, je dobré zoznámiť sa s tým, ako sa pohlavné choroby prenášajú. Inak sa vám to môže dosť tvrdo vypomstiť. Pohlavné choroby sú veľmi nepríjemné, aj banalita, ako sú parazity, či svrab je nepríjemná, ak s tým máte ísť k lekárovi, alebo ak sa to “prevalí” u manželského partnera, ako dôsledok trebárs jednej jedinej mimomanželskej skúsenosti…

Komentáre k článku: Pohlavné choroby

 1. angela 21. apríla 2008

  Prosím Vás,na gynekológii mi zistili klebsiollu a nikde sa nejdem dočítať čo to je a hlavne,aké môže spôsobiť problémy. Mám dlhú dobu bolestivý pohlavný styk a všetky ostatné choroby aj dvasinky sme už vylúčili. Mám problémy už vyše roka a už som z toho poriadne na dne. Pomôžete mi ?

 2. Miro 21. apríla 2008

  angela na gynekológii ti povedia najlepšie, čo s tým, pretože poznajú práve tvoj zdravotný stav a navrhnú vhodné riešenie. Inak ak ťa to zaujíma, tak hľadaj slovo klebsiella.

 3. anal 12. júna 2008

  prosim vas, chcem sa spytat ci je pri analnom styku riziko vzniku AIDS, ked nepouzivame kondom aj ked som zdravy ja aj partnerka?

 4. Miro 12. júna 2008

  Ak sú obaja partneri zdraví, nemá sa AIDS ako preniesť – vôbec nie je v hre.

 5. majky 12. júna 2008

  Miro ak su obaja zdravy, AIDS nie je v hre, ale odporucam ti stale pouzivaj kondom ten to isti.

 6. maj 12. júna 2008

  Anal ked ste obaja zdravy tak tam nie je ziadne riziko, ale po analnom styku uz nerob vaginalny lebo tak mozes uskodit partnerke.

 7. joja 3. októbra 2008

  mam problem s menstruaciou meska mi aj ked viem ze niesom tehotna zenska lekarka mi dala inekciu a povedala ze do 3dni by mal menzes prist a stale nic. potom sa sa jej opytala ze ked som zdrava a nemam ziaden zapal ako dlho mozem cakat kym mi to pride povedala mi ze aj 3mesiace je mi to take cudne neviem co mam robit a co si mysliet o tom mam iba 30 rokou …..

 8. bibi 4. októbra 2008

  na ten menzes vyskusaj reflexnu masaz chodidla…bud chod k nejakej maserke, alebo si sama doma pomasiruj chodidlo, hlavne päty a troska silnejsim tlakom, lebo tam sa nahadzaju tzv. pohlavne organy…mne ked tiez meskala menstruacia a tiez mi nepomohla vyvolavacka od doktora, tak mi tie päty pomasiroval priatel a do par hodin sa mi spustil menzes…za pokus nic nedas…

 9. micinka 21. novembra 2008

  mam problemi s vaginalnym vytokom…je to normalne? alebo ani nje?

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: