Prečo je človek osamelý?

Zoznamka je tu na to, aby spojila ľudí, ktorí by sa inak nestretli. Zoznamka teda je ideálnym prostredím pre ľudí osamelých. Môžu si podať inzerát a nájsť sa. Osamelosť je však stav, ktorého dôvody sa oplatí skúmať. Skôr než začnete špekulovať nad textom vášho inzerátu (alebo nad odpoveďou osamelej ženy, ktorú vám priniesla zoznamka) klaďte si otázky.

Pozrime sa na osamelosť podrobnejšie. Človek je totiž tvor spoločenský, samota mu „nesedí“. Ak je človek sám, spravidla stráda, chradne, smutnie.

Osamelosť z povahy

Začnime tým, že existujú ľudia, ktorým vyhovuje byť sám. Môže ísť o miernu formu niektorých psychických porúch, alebo veľmi introvertnú osobnosť. Takí naozaj sú radšej sami a stretávajú sa len s malým počtom ľudí. Vyhovuje im to a zoznamka im možno ani nenapadne. Sú to skôr výnimky. Do vzťahu neodporúčam, takí ľudia sa hodia skôr ku ľuďom, ktorí tiež majú radšej samotu.

Osamelosť situačná

Človek sa v určitej sociálnej konfigurácii môže odrazu dostať do izolácie – nechtiac. Napríklad po úmrtí blízkych, alebo po rozvode, alebo po presťahovaní sa do iného mesta / štátu. Taký človek sa veľmi rýchlo začne „chabrať“, aby sa dostal do nových sociálnych väzieb. Zoznamka, stretnutia, kluby, združenia. Začne hľadať spôsob, ako samotu zrušiť. Ak vám niekto v zoznamke napíše, že je sám, lebo (…vážny dôvod…) a predtým sám nebol, je to veľmi dobrý kandidát na vzťah. Jeho osamelosť mu prekáža a rozhodol sa konštruktívne ju riešiť. Určite sa mu (jej) to podarí.

Osamelosť, ako následok

Veľa ľudí je osamelých dlhodobo. Ich osamelosť bude mať typický priebeh. V minulosti mali kamarátov / kamarátky, ale stále ich bolo menej a menej a menej…

Momentálne sú náhodou viac – menej sami. Zoznamka je pre nich pokusom o zvrátenie tohto stavu. Tí aktívnejší (aktívnejšie) to skúšajú opakovane. Chvíľu majú kamarátov (partnera) potom nasleduje rozchod. Samota. Zas sa niekto nájde, zas rozchod a samota. A tak ďalej.

U týchto ľudí sa veľmi pravdepodobne jedná o chybu v komunikácii. Psychológovia tomu nadávajú aj pojmom sociálna maladaptácia (zlá prispôsobivosť medziľudským vzťahom). Spoznáte ich podľa toho, že nemajú kamaráta (kamarátku). Ak áno, je to čudná osoba. O bývalých známych a kamarátoch sa vyjadrujú na spôsob „obrátili sa mi chrbtom“, „podrazili ma“, „zradili ma“. Proste oni sú zlí, ja som dobrý. V skutočnosti títo kamaráti od nich „zutekali“. Náš osamelý nešťastník je totiž nepríjemným spoločníkom, ostatní od neho bočia.

 • Možno rád rozpráva a nikoho nepustí k slovu.
 • Možno je egoista.
 • Možno je taký, alebo onaký.

Proste – nie je s ním dobre. Ľudia keď zistia, že niekto len berie a nedáva, odídu od neho. Ak vám teda zoznamka prinesie človeka (človečku), ktorý je osamelý (á) a nemá dobrého slova na predošlých známych, je výhodnejšie rýchlo utiecť. Hlavne v prípade, že v rozhovore sa dozviete, že jeho kamaráti sa menia „vo vlnách“. Znamená to, že ak je taký človek osamelý, dokáže vyhľadať nových kamarátov. Chvíľu sa prispôsobí novej situácii, no akonáhle sa dá, začne zo vzťahu čerpať a nič neposkytne. Po čase ho znechutene opustíte aj vy.

Dlhodobejšia osamelosť a nedostatok kamarátov preto vždy považujte za varovný signál. Či sa už za tým skrýva porucha osobnosti, alebo „len“ komunikácie, „chyba“ je spravidla na strane osamelého. Ostatní od neho zutekali kade ľahšie. Zoznamka mu možno pomôže nájsť partnerku – ale len do času kým aj ona zhnusene neodíde.

Preto osamelosť skúmajte. Ak je človek osamelý z objektívnych príčin, je to v pohode. Ale ľudia, ktorí sú osamelí a nemajú dobrého slova na bývalých známych sú pre vás nevhodní. Vyhnite sa im. Nenechajte sa oklamať – sú to často majstri komunikácie. Kým vás „lapia“ pôsobia mimoriadne zaujímavo, atraktívne. Zaujmú vás a „peklo“ začne až neskôr. Keď zistia, že vás už majú, veci sa začnú meniť. Zo zaujímavého partnera sa začne stávať zlý pán.

Spomeňte si na rôzne neobľúbené tety, ktoré desia celé rodiny svojou otravnou prítomnosťou. Na egoistických ľudí, ktorým musíte posluhovať. Na bezohľadných rečníkov, ktorí vás nepustia k slovu a celé hodiny melú somariny. To všetko sú ľudia, ktorým sa normálny človek vyhne. Smola, ak sa kvôli rodinným vzťahom musíte občas stretnúť.

Zoznamka vám môže takého človeka „prihrať“. Takže pozor. Našťastie vás varujú sami – svojou samotou a názormi na ľudí. Ak vám niekto povie, že „čím viac poznáva ľudí, tým viac miluje svojho psa“, padajte od neho kade ľahšie. Ak nežartoval. Taký človek vidí ostatných cez čierne okuliare. Rovnako bude vidieť aj vás, len čo si ich – po zoznámení – zas nasadí. A verte tomu: nasadí si ich.

Komentáre k článku: Prečo je človek osamelý?

 1. boba 7. novembra 2009

  Joj, nahodou som nasla tuto stranku, a dodali ste mi optimizmu. :) Osamelost situacna nie je problemom. :) … A ze to chcem zmenit, je uplne normalne. :)

 2. MihalKokot 30. júna 2011

  Niektori ludia su osameli lebo su skaredi a chudobni a nechcu sa stykat s opilcami a vselijakymi hlupakmi a normalny clovek sa od takych skaredych co nic nemaju strani lebo vie ze by museli pomoct a ludia su 99.9percent kurvy aj krestania si obycajne kurvy co len prachy chcu sak preco za omsu pytaju 5e ked im stat dava z dani na vyplaty fararom……………cela tato zoznamka a nazory na nej su jak keby som pocuval jehovistov

 3. schyzoidný 9. júla 2011

  Kokot.-je mi jedno akým priezviskom disponuješ,ale tvoj schyzoidný názor vôbec nezdieľam s tebou a verím,že každý kto si ho prečítal si urobil svoj úsudok.skrátka si nešťastný človek,lebo si negativistický .zrejme ťa trápi to o čom píšeš a žiješ v tom čo považuješ za zlé.podľa teba.prečo však to s čím máš problémy neskúsiš zmeniť ty sám.napríklad osamelosť nerieš alkoholom.aj škaredý človek je príjemný svojim správaním sa.chudobu môžeš vyriešiť tým,že si nájdeš prácu a nepotrebuješ vyčítať že ti niekto nechce pomôcť.veď aj sa hovorí,človeče pomôž si aj Boh ti pomôže.tak si veru pomôž a nezaoberaj sa zlými myšlienkami a kurvami.veď nemusíš byť kresťan,môžeš byť ateista,alebo prestúp na inú vieru.a uvedom si,že všetci tí osamelí opilci a asociáli,bezdomovci si svoj stav zapríčinili sami.lebo štát im dá socialne dávky,ale alkoholizmus je choroba,ktorú liečia z našich peňazí! farári dostávajú zaplatené rovnako ako bežný zamestnanec.a za omšu sa platí zrejme za prevádzku a k tomu vynaložené náklady.takže pán zúfalý:nepočúvajte jehovistov a viac myslite pozitívne.prajem vám šťastie na dobrých ľudí.skušajte od seba dobrou myšlienkou.

 4. janka1987 30. septembra 2015

  Ahojte ja co mam ja povedať? Nikto mi sam od seba nikdy nenapisal k ziadnemu sviatku dokonca ani rodina a myslim si ze niesom skareda ale mam bohuzial skusenost že sa somnou kamaratili lebo si mysleli ze im budem platiť kavicky atď…od zakladnej školy som bola sikanovana psichicky aj fizicky ked stale pocitam stale pridem k názoru ze nemám ani jedneho kamarata ani kamaratku proste nikto ma nechce ani moja rodina….milionkrat som skusala zoznamky je to úplná blbost…nic no co sa tika ludi co sa robia ze sú mi kamosi si myslia ze sa im budem pchat do riti omyl nikdy radcej budem sama zvyknem si …mam 28 rokov a snazim sa stim zmierit janca

 5. jeden 8. novembra 2015

  Hmmm… zaujimave vyjadrenia… v podstate ja verim v dobro cloveka a aj ked som vo vztahu , som stale sam… chcel som mat rodinu a vsetko okolo toho , normalne starosti a vlastnou blbostou som to dodrbal…mam 40 a rozmyslam zacat odznova… len neviem ako… zhanat niekoho v 40 – ke je asi neskoro…

 6. Daniel 2. februára 2016

  Sme taký aký sme…Mrzima to. Tiež som presne takisto natom, možno ešte horšie zámnou chodia “kamaráti” len keď chcú pomôcť s autom a keď sme náhodou niekde spolu tak má ani nevidia …priznávam možno je to trosku aj v nás ten problem…

 7. marián 5. apríla 2016

  Celá spoločnosť sa kazí ako aj celý svet, ale ja aj tak verím, že na svete sú ešte ľudia s ktorými sa dá zažiť veľa pekných vecí.

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: