Nevera

Slovom nevera sa označuje spravidla mimomanželský vzťah, alebo flirt. V dnešnej dobe sa za neveru považuje aj situácia, ak spolu žije dvojica nie v manželskom vzťahu a jeden z partnerov si nájde niekoho iného. V podstate je to jedno, či vzťah primárnej dvojice je spečatený sobášom, alebo prostou dohodou. Ak sa dvojica dohodne na vzájomnej vernosti, bolo by korektné vernosť, teda dohodu dodržať. Možno ani nie tak z dôvodu morálnej povinnosti. Dnes už asi aj preto, že pohlavné choroby sú vážnou hrozbou.

Zo štatistík vyplýva, že nevera postihne absolútnu väčšinu párov žijúcich v dlhodobom zväzku. Nepríjemné tvrdenie pre každého, kto si manželstvo predstavuje idealisticky. No na ploche rokov sa môže všeličo prihodiť. Aj nevera. Potom je dosť dôležité, ako sa zachovajú členovia páru.

Nevera jednorazová

Veľmi ľahko môže muž, alebo žena skĺznuť do pasce jednorazovej nevery. Stáva sa to asi najčastejšie na pracovisku. Ale môže aj inde, kde prichádzajú do styku ľudia rôznych pohlaví častejšie. Jeden z dvojice býva spravidla aktívnejší a vo vhodnej situácie sa môže pritrafiť nejaký flirt. Druhému z partnerov to imponuje. Flirt dá flirt a zrazu sa objavia vášne, ktorým je ťažké podľahnúť. Nech to už vznikne ako chce, takto sa môže zrodiť nevera.

Ak ide o jednorazový styk (napríklad na služobnej ceste) väčšinou sa taká situácia už neopakuje. Človek, ktorý sa dopustil nevery sa vráti do pôvodného páru ako keby nič. Ak nemá nejaká výraznejšie výčitky svedomia, pôvodnému vzťahu takáto udalosť neublíži. Viem, žiarlivci teraz začnú peniť do nepríčetnosti a tvrdiť, že človek je povinný priznať sa k nevere, aby sa podvedený partner mohol zariadiť. Nie je to ale rozumné. Nevera vyvoláva emócie, ktoré môžu rozbiť vzťah. Jednorazový sexuálny zážitok jedného z dvojice by nemal ohroziť dlhodobý partnerský vzťah.

Nevera ako vzťah

Horšia situácia nastáva, ak sa nevera pritrafí niekde, kde sa táto nová dvojica bude stretávať častejšie, napríklad na pracovisku. Tu reálne hrozí, že sa z jednorazového sexuálneho flirtu stane séria. A viacero sexuálnych stykov sa začne meniť na zvyk. Príjemný zvyk, ktorý však už začne spravidla prerastať do nového vzťahu. Nevera prinesie nové zážitky, vznikajúci vzťah je fascinujúci – na rozdiel od starého vzťahu, ktorý je ako obohratá platňa.

Novovznikajúci vzťah tak môže začať meniť postoj neverného partnera ku pôvodnému vzťahu. Neverný partner môže usúdiť, že s milenkou či milencom mu bude lepšie ako s pôvodným partnerom či partnerkou. Ak sa to stane, zrejme to dosť zraní podvádzaného partnera či partnerku v pôvodnom vzťahu. Ak je pôvodný vzťah bez detí, potom je rozchod asi rýchle, alebo najrýchlejšie riešenie. No ak ide o manželskú dvojicu s deťmi, vždy stojí za to počkať, či nevera po pár týždňoch, alebo mesiacoch nakoniec nepominie. Nie je dobré zaťažiť deti rozchodom, za to stojí pokúsiť sa o zlepenie vzťahu.

Racionálna reakcia na neveru

Z horenapísaného už tušíte, že zastávam skôr liberálny postoj. Považujem neveru za prešľap, ktorý je ľudský a môže sa pritrafiť aj človeku, ktorý nikdy neveru neplánoval. Podľa toho by bolo rozumné, aby reagovali partneri. Čo najmenej emócií. Mlčať o téme nevery, netrúsiť poznámky, nepýtať sa. Treba počkať a tváriť sa, že sa nič nedeje. Môže sa ukázať, že nevera čoskoro prehrmí a dvojica sa zas dá dohromady. Bude mať síce “na čo spomínať”, ale ak tí dvaja majú prečo byť spolu, mali by dokázať povzniesť sa nad to, že jeden z dvojice spravil niečo nesprávne.

Takže pri prvej nevere je liberálny postoj asi najvýhodnejší.

Niečo iné však je, ak sa nevery začnú opakovať. Jedna nevera – to môže byť náhoda. Stane sa. Je to ľudské. No ak sa jednému partnerovi podaria dve nevery, tam je už situácia odlišná. Ak sa niečo stane dvakrát, zvyčajne je len otázkou času, kým sa to stane tretí, štvrtý krát… Ak je jeden partner (alebo partnerka) opakovane neverný, potom je asi rozumné zariadiť sa podľa toho, ako to tomu druhému vadí a podľa detí. Ak sú deti, oplatí sa pokus o lepenie poškodeného vzťahu. Ak deti nie sú a nevera vášho partnera vám nevyhovuje, jednoducho ho opustite. Inak budete asi stále trpieť, pretože ste zrejme naďabili na partnera, ktorého nevera baví. Ak chcete aby váš partner bol verný, zmeňte partnera. Ten súčasný má neveru asi rád. A ľudí nezmeníte. Nie v týchto veciach.

Emocionálna reakcia na neveru

Žiarlivosť, smútok, pocity viny. Sklamané očakávania. Nič príjemné. Nevera je zvyčajne nepríjemnejšia pre podvádzaného partnera, ale sú aj výnimky. Napríklad muž sa môže stať závislým na milenke a u manželky hľadá oporu. Aj takéto bizarné situácie nastávajú.

Nevera spravidla vybičuje emócie a zatláča do pozadia rozumné správanie. Emócie poznajú útek a útok. V tomto prípade teda opustenie neverného partnera, alebo útok (slovný, silový). Nič z toho nerobí “dobrú krv” a situáciu v pôvodnom páre skôr zhoršia.

Nevera a žiarlivosť

Žiarlivosť je najnepríjemnejšií sprievodca nevery. U mnohých ľudí začne žiarlivosť celkom nezávislo na nevere. Je to strach z možnej nevery. Žiarlivý partner bude často vykrikovať, že ak by sa dozvedel čo i len náznak nevery, že odíde. Skutočnosť je iná. Žiarlivec si vždy nájde spôsob, ako partnera ponižovať, týrať a to bez ohľadu na to, či bol, alebo nebol neverný. No v momente prezradenej nevery žiarlivec okamžite prosí a vyjednáva o pokračovanie vzťahu.

Nevera áno alebo nie?

Ste v situácii, že o nevere vážnejšie uvažujete? Potom asi niečo nie je v poriadku. Možno nie ste človek (alebo človečka) ktorý má rád dlhodobé partnerské vzťahy. Ak máte potrebu nájsť si nového partnera a potom zas a zas, je to asi vaša vlastnosť. Potom stojí za to uvažovať, či je pre vás vhodné nadväzovať trvalejšie partnerské zväzky. Možno by pre vás bola výhodnejšia pozícia byť single a tu a tam si s niekým nezáväzne užiť.

Ak sa rozhodujete a máte to pod kontrolou, racionálne výhodnejšia stratégia je nebyť neverný. Rôzne dôvody. No nevera je spravidla spustená iracionálne. Potom je tu otázka:

Priznať sa ku nevere?

Odpoveď je jednoduchá. Nie.

Váš stály partner to nemusí vedieť. Ak ste sa pokĺzli, absolvovali nejaký nečakaný sex a plánujete nechať pôvodný vzťah bez zmien, priznanie k nevere by mohlo spôsobiť ťažkú krízu. A zbytočnú. Ak ste boli neverní, naučte sa s tým faktom žiť a váš trvalý partner nech má pokoj. Možno mi žiarlivci namietnu, že tak bude podvedený žiť v lživej ilúzii, vo viere. No a čo?

Čo je dôležitejšie? Príjemný vzťah, kde jeden trocha zlyhal ale dokázal sa spamätať? Alebo zničený vzťah, kde kvôli krátkej chybe a priznaniu sa definitívne zničí komunikácia? Voľba je na každom. Partner ktorý bol neverný si podľa žiarlivca už nezaslúži dôveru, nemá na ňu právo. Lenže žiarlivci sa radi menia na vyšetrovateľov a neskôr katov. Nie som presvedčený, že schémy, ktoré praktikujú sú to, čím by sa mal riadiť slušný človek 21. storočia. Viem, nevera je mrzutá záležitosť. Ale je ľudská.

Nevera z pohľadu štatistiky

Približne 20-25% mužov a 10-15% žien sa aspoň raz počas trvania manželstva dopustilo nevery.

Nevera je najčastejším dôvodom rozvodov vo viac než 150 štátov sveta.

Približne 11% dospelých, ktorí boli niekedy ženatí alebo žili s partnerom v spoločnej domácnosti, sa dopustili voči svojmu partnerovi nevery.

Výskyt prípadov nevery ovplyvňuje množstvo sociálnych a demografických faktorov. Najčastejšie faktory vedúce k nevere sú podľa štatistík:

 • Dlhoročné spolužitie
 • Vysoký počet sexuálnych partnerov v minulosti
 • Život v hlavnom meste alebo v meste s veľkým počtom obyvateľov
 • Častejšie sa dopúšťajú nevery muži a z mužov afroameričania
 • Riziko je vyššie u jedincov, ktorí myslia na sex niekoľko krát za deň

Viac než 80% žien a viac než 70% mužov uviedlo, že počas trvania manželstva mali sex výlučne len so svojou manželkou.

94% ženatých mužov a žien uviedlo, že za posledných 12 mesiacov mali sex len s jednou osobou, a to svojim partnerom, 4% uviedli 2-4 partnerov a 1% sa priznalo, že za posledný rok vystriedalo viac ako 5 sexuálnych partnerov.

Komentáre k článku: Nevera

 1. nella 29. júla 2009

  Prežila som 7 r. pekla. Manžel sa mi pred 7r. priznal k 3r. nevere+ máme 2 deti teraz 18+15r. Vtedy boli malí a tak so ODPUSTILA. Ja blbá- pretože veľmi ľahko mu to pravdepodobne prešlo a tak sa začal jeho dvojaky život o ktorom sme nikto nemali ani potuchy a dobrí kamaráti mlčali. Tak sa osmelil že potom nasledovali´ˇdalšie min.3 vzťahy a popritom sa stíhal venovať rodine prehnane aktívne. Ani to ma nekleplo ,že sa čosi deje-bol naozaj všestranný v manželstve- ale byť NEVERNÝ sa mu zapácilo-…skoro ako zavislosť …keď to prasklo-čítala a videla som všeliaké milostné meily,listy …aj osobne som jednu z nich vyhľadala ,,lebo ten DEBIL všetko zatĺkal…hoci som všetko mala potvrdené…nechcel prísť o zázemie v ktorom mohol takto fungovať. Rozvádzame sa a je z neho troska….chudne, nespí,….bojí sa .ja nie .

 2. ria 20. augusta 2010

  po precitani o tejto teme sa mi zdvihol zaludok,ten kto pisal o tom asi sam podvadyal..nevera sa neodpusta a ak sa najder taky anjel co by odpustil nezabudne mysli na to stale a trapi sa nedoveruje je v strese uz do konca zivota ci ho ten idiot,ktory uz raz podviedol dla zas nepodvedie..moj partner sa priznal ze mal predomnou nejake sex.vztahy kam ja som bola panna,,ok ale rad provokoval tak mi nacrtaval ze aj pocas nasho 4rocneho chodenia mal sex.partnerky,ked som sa na to zlostila ziadala dokazy pytala smial sa bavilo ho ma zlostit ale ja som nad tym rozmyslala stale doslova kazdu min.celu noc den mesiac …raz som mala prilezitost ja verna na cely zivot milovala som ho ale oko za oko musim sa ukludnit vratim mu to ano budem kludna neviem ci ma podvazdal naozaj ale ja od vtedy mam dobry velmi dob pocit na dusi ak ano tak sme si kvit..ak by som sa raz dozvedela ze naozaj mi bol co i len rauz neverny bolelo by to ale o nieco menej uz by som si preto zily urcite nerezala …a este jedna vec chlapi nemaju svedomie su povacsine bezchrbtovej kosti takony budu zatlkat ale my zeny mame instinkt a dobry nos na neveru raz na to pride kazda zena ja by som ho za to dala zbicovat a odsekla by som mu ud a aby sa do konca zivota nepozrel za ziadnou babou kyselinou by som mu poliala oci…

 3. nepriznat 28. augusta 2010

  nevera pride skor ,alebo neskor zo strany vasej ,alebo zo strany partnera. je vsak dolezite sa k tomu nikdy nepriznat,lebo vas vztah uz nikdy ak vam na nom troska zalezi nebude ok..
  k nevere je kazdy tak blizko ,ze aj ti naj naj raz podlahnu. pride ta spravna osoba alebo moment a ste v tom.
  mne prva nevera zachranila chut do sexu,no proste booomba treba vyskusat.

 4. nepriznat 28. augusta 2010

  nella-robis hlupost ak sa chces pre taku banalnu vec ako je “nevera” rozist. my chlapi podvadzame manzelky,priatelky skoro vsetci,ze chalani?(-:
  najdes si druheho a ten ta bude podvadzat este viac ,co je viac ako pravdepodobne.kasli na rozvod,najdi si aj ty milenca a hotovo..
  ked sa ten tvoj zaletnik stara o rodinu,tak je vsetko ok ,alebo skoro ok.
  najdes druheho a ten sa strat o cudzie deti samozrejme nebude tak ako vlastny.a s tym rozdielom,ze ta samozrejme podvedie..

 5. nepriznat 28. augusta 2010

  ria – a preco oci? ved oci za nic nemozu(-: ty sdi pripad.,..

 6. Miro 28. augusta 2010

  nepriznat to je fasa tvrdenie že “my chlapi podvádzame”. akože ok, ale s kým? asi nie zas len s chlapmi. a tak sa obávam, že v nevere sú namočené akosi priamo oba pohlavia…

 7. Egon 14. januára 2011

  Nella robi najlepšie čo môže. Len ten, čo neprežil neveru na vlastnej koži môže mať k nej benevolentný prístup. Ja som sa ženil na celý život. Manželka ma však pri prvom dlhšom odlúčení podvádzala. Ak by som nemal dieťa, alebo by mi po rozvode zostalo, bez zaváhania by som ju vyhodil z domu. A sama odisť nechcela. Je super mať doma hlupáka, ktorý zabezpečí rodinu a uživať si s milencom. Odpustil som, zabudol, dieťa mi všetko vynahrádzalo. Ale odpustiť len tak je ďaľšia hlúposť. Ak si podvádzajúci sám neuvedomí čo spravil, úprimne neľutuje, dôvody hľadá v tom druhom, odpustiť sa nemá. Vedie to len k ďaľšej nevere. A nikdy už vzťah medzi manželmi nie je aký má byť- úprimný,vrúcny,jedinčný. Treba si jasne uvedomiť, že ten kto podvádza, má taký charakter a svedomie, ktoré mu nebráni hlboko ublížiť druhému na najcitlivejšom mieste, nezastavia ho ani následky po odhalení – rozvrat rodiny s dlhodobými následkami na deti. A za odmenu som sa po rokoch dožil ďaľšej nevery. Ale to sa už skončilo rozvodom. Ženy sú nekonečne naivné, ak si myslia, že niekto, kto podvádza vlastnú ženu, by sa mohol stať vynikajúcim ockom jej detí, hoci motív bol jasný – pobaviť sa a užiť si vzrušenia zo zakázaného ovocia. To síce prináša iskru do života, ale úcty od detí sa neskôr za svoje skutky nedočká.
  Všetkého len do času. A deti sú na celý život, ich úcta a rešpekt stojí za všetko.

 8. magor 26. januára 2011

  Vsetci ste magori

 9. zuzi 24. apríla 2011

  ked chlap podvadza rozumna zena to odhali z jeho oci, spravania , peknych slov, drahych darcekov, rozne pohyby tela ked vas obijme, snazi sa ako cvok tak ma myslienky niekde inde ako pri vas, poznate ho tak na to pridete.spravny chlap vam ma povedat vsetko co ho trapi musite byt jeho oporov, chlap ktory lubi nepodvedie nedovoli si skazit 10 rocne manzelsvo inou zenou lebo sex s vami alebo s inou je sex ako sex. VERIT si je dolezite, a vela ludi to berie na lahku vahu, berieme to tak : verim mu ale Myslim si ze by ma podviedol keby ma moznost. to som si myslela aj ja, spravala som sa k nemu tak ako keby to mal niekedy v buducnosti urobit, lebo chlap je len chlap, a raz urcite podlahne, a od tohto sa odvijalo moje spravanie k nemu ci uz pred druhymi ludmi som ho zhadzovala,alebo som ho mierne urazala. brala som ho ako nieco menej nez som ja nepripustila som si ho k sebe blizko aby mi raz nemohol ublizit aby som mala brnenie pred tym co by mi ublizilo z jeho strany. A dodnes si vravim PRECO? bolo to sebecke ako som sa spravala, a teraz sa spravam ako keby bol jediny na svete premna a ja jedina na svete pre neho, a ludia okolo su nepodstatny pretoze mame oci len pre seba. LEBO sa nebojim a pochopila som slovo VERIT ktoremu nikto skoro nechape!!! a otazka keby ma podvedie? odpoved by bola: nestoji za to, naplut do oci a odist.

 10. John Bonham 6. júla 2011

  Zeny su hlupe a preto Vam neda kazda. Akonahle sa tak stane, hned Vam to vyhodi na oci :) Treba ich milovat a podvadzat, aby stratili prehlad co je lepsie.

  Ak nechce dat – vysrat sa aspon do kabelky :) aby vedeli s cim sa zahravaju.

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: