Nekritizujte, ale oceňujte

Toto mi nerob, to mi nie je príjemné – tak takéto výroky je najlepšie celkom prestať používať.

V našej spoločnosti je tendencia kritizovať všetko, čo sa nám nepáči a mlčať, ak sme spokojní. Ak vám môžem odporúčať, nerobte to. Skúste sa učiť opačný prístup – nahlas oceňujte to, čo sa vám páči a mlčte, ak ste nespokojní.

Táto taktika je overená. Vychádza z faktu, že človek ak môže, chce byť ocenený, chce byť uznávaný, vnímaný. A tak robí to, za čo je chválený.

Ako príklad slúžia napríklad deti (ale aj domáce zvieratá, či ktokoľvek z dospelých). Dieťa niekedy nevie, čo robiť, aby na seba strhlo pozornosť a získalo tak priaznivé hodnotenie. Ak sa mu to nepodarí “po dobrom”, začne zlostiť. Získa tak síce kritiku, výprask, alebo vynadanie, ale to je lepšie, ako ignorácia.

V sexe môžete tento princíp uplatniť tiež. Ak vám partner začne robiť nejakú nepríjemnú masáž, nemusíte ho hneď kritizovať “toto ma bolí, nerob mi to”. Povedzte mu to isté pozitívne “skús mi teraz robiť to, čo si robil pred chvíľou (alebo včera) to bolo tak fantastické…”. Tým síce taktne odmietnete partnerov neúspešný pokus, ale zároveň ho tým oceníte – stúpne mu sebavedomie. Navyše ho tým učíte, čo má robiť, aby sa vám to páčilo.

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Vyplňte ešte: